Prezydent Duda: Najważniejszym miejscem upamiętnienia ofiar holokaustu powinien być Auschwitz

Prezydent Duda: Najważniejszym miejscem upamiętnienia ofiar holokaustu powinien być Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że najważniejszym miejscem upamiętnienia ofiar holokaustu powinien być teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W wywiadzie dla izraelskiej telewizji publicznej prezydent RP mówił o zaplanowanych na 27 stycznia obchodach 75. rocznicy wyzwolenia tego obozu, organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau z udziałem byłych więźniów, przywódców kilkudziesięciu państw, w tym prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina.

23 stycznia, w związku z rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, odbędzie się w Jerozolimie V Światowe Forum Holokaustu, organizowane w Yad Vashem przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, szefa Europejskiego Kongresu Żydowskiego. Przemówienia mają wygłosić prezydenci Rosji, Niemiec i Francji oraz wiceprezydent USA Mike Pence. Udziału w Forum odmówił prezydent RP Andrzej Duda, gdyż organizatorzy nie dopuścili go do głosu.

W wywiadzie dla izraelskiej telewizji prezydent Andrzej Duda, zapytany przez izraelską telewizję o słowa prezydenta Rosji Władimira Putina na temat tego, kto zapoczątkował II wojnę światową, powiedział, że rosyjski przywódca “świadomie z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne”. W grudniu prezydent Rosji zasugerował, że Polska jest współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej, zarzucił też Polakom współudział w Holokauście i to, że kolaborowali z Niemcami. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że kłamliwa narracja Władimira Putina to celowe działanie. “W ten sposób próbuje wymazać odpowiedzialność Rosji stalinowskiej i hitlerowskich Niemiec za rozpoczęcie II wojny światowej” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda powiedział izraelskiej telewizji publicznej, że tego typu oskarżenia są dla Polski głęboko krzywdzące i to potwierdza to także wielu Żydów. W tym kontekście prezydent RP był pytany, czy izraelski minister spraw zagranicznych Izrael Katz powinien przeprosić za swoje słowa o rzekomym polskim antysemityzmie. Andrzej Duda odpowiedział, że wiele osób pochodzenia żydowskiego urodzonych w Polsce, którzy przeżyli Holokaust, a mieszkających obecnie za granicą uważa, że Polacy i Polska powinni zostać przeproszeni za te słowa.

Fragmenty wywiadu, który zostanie wyemitowany jutro, opublikował na swoim Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./Twitter/mile/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0