22.2 C
Chicago
wtorek, 7 maja, 2024

„Portrety Powstańców ’44” – wystawa zdjęć z Powstania Warszawskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od 1 sierpnia do 11 września tego roku będzie można w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda będzie można zobaczyć wystawę „Portrety Powstańców ’44”. Tworzą ją fotografie Jerzego Tomaszewskiego „Jura” przez ponad 30 lat uznane za zagninone. Uroczystego otwarcia dokonał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, a wśród gośći obecny był prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

– W czasie wojny była walka z bronią w ręku i ta prowadzona innymi metodami. Nieraz równie niebezpieczna – mówił Jarosław Kaczyński na uroczystym otwarciu wystawy zdjęć Jerzego Tomaszewskiego, które odbyło się dwie godziny przed godziną „W” w Galerii Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Prezes PiS nie ukrywał, że do autora zdjęć ma szczególny stosunek. – Mam dodatkową satysfakcję, że to mój powinowaty – mówił Kaczyński, zdradzając, że brat Jerzego Tomaszewskiego był jego wujem.

 

Powstańcy, mieszkańcy Warszawy oraz dzieci – nierzadko uczestnicy Powstania, to bohaterowie zdjęć Jerzego Tomaszewskiego „Jura”, fotoreportera i korespondenta Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej. Terenem jego działania objęte były dzielnice: Powiśle, Śródmieście (Północne i Południowe) oraz bliska Wola. W czasie służby powstańczej Tomaszewski wykonał ok. 1 800 zdjęć i przekazał kilkadziesiąt stron meldunków. Wszystkie klisze, które wykonał zaginęły pod koniec Powstania, jednak w 1975 roku okazało się, że przez cały ten czas ukrywała je była konspiracyjna laborantka Jerzego Tomaszewskiego, Wacława Zacharska.

Fotografiom towarzyszyć będzie kronika pisana „na gorąco” przez Jerzego Tomaszewskiego oraz prasa powstańcza, ze szczególnym uwzględnieniem fragmentów Biuletynu Informacyjnego – rubryki zatytułowanej „Poszukiwania Zaginionych”. Wiadomości do tej rubryki zbierane były, w trakcie wypełniania ich zadań i obowiązków, przez łączników i łączniczki, harcerzy, fotoreporterów i powstańców. Komunikaty te były jedyną nadzieją na odnalezienie zagubionych krewnych i przyjaciół. W tym celu, przed budynkiem Kordegardy, na chodniku przy Krakowskim Przedmieściu, w zewnętrznej części wystawy, jednym z eksponatów będzie słup ogłoszeniowy, „oblepiony” ogłoszeniami ludzi poszukujących swoich bliskich.

Kolorytu wystawie dodadzą plakaty powstańcze, autorstwa Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego, naczelnego plastyka Delegatury Rządu i BiP KG AK i jednocześnie starszego brata Jerzego.

Partnerem wystawy jest PKO Bank Polski. Została ona również objęta honorowym patronatem przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jerzy Tomaszewski 29 lipca 2007 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 27 stycznia 2016 roku.

Maciej Deja AIP, Fot. Maciej Deja

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520