HomeKultura

Premiera książki „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”

Premiera książki „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się premiera książki „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”. Jej autorką jest korespondentka TVP w Rzymie i Watykanie Magdalena Wolińska-Riedi. W premierze książki wziął udział wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.
Przedstawiciel rządu zwrócił uwagę, że publikacja wzbudziła duże zainteresowanie, o czym świadczy liczba osób chcących spotkać się dziennikarką. „Przyszło tyle osób, że się nie zmieściło” – powiedział wicepremier. „To najlepiej świadczy, że profesjonalizm, osobowość, która daje się zauważyć już od kilkunastu lat to są rzeczy jakich potrzebujemy. To jest wspaniała reklama dla mediów, ale jest to także dowód, że praca dziennikarska jest bardzo potrzebna, ważna i może być pięknie prezentowana” – dodał profesor Piotr Gliński.
Jak wyjaśniła Magdalena Wolińska-Riedi, książka przedstawia życie i obyczaje panujące w Watykanie. Dodała, że nie tylko samego papieża i duchownych, ale także zwykłych świeckich obywateli tego państwa. „Prawie wszystkim Watykan, co zrozumiałe, kojarzy się z siedzibą najwyższych władz kościoła, jego sercem, mieszkaniem papieża, ale nie mieszkaniem zwykłych rodzin, które tam za murami sobie żyją” – mówiła korespondentka TVP.
Magdalena Wolińska-Riedi mieszkała w Watykanie przez prawie dwadzieścia lat. Obywatelką tego państwa stała się, gdy wyszła za mąż za szwajcarskiego gwardzistę. Ślubu udzielał im ówczesny kardynał, a później papież, Joseph Ratzinger. W swojej książce tłumaczy też jak działa watykański system karny, administracyjny, czy opieka medyczna. Tytuł dostępny jest w księgarniach w całej Polsce, a także na stronie internetowej wydawnictwa Znak.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dawid Grygorcewicz/ap/kryCOMMENTS