HomePILNE

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chce renegocjować warunki wyjścia z Unii Europejskiej. Macron protestuje

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chce renegocjować warunki wyjścia z Unii Europejskiej. Macron protestuje

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że może renegocjować warunki wyjścia z Unii Europejskiej, jeśli ta zgodzi się na wyeliminowanie mechanizmu “backstopu” z umowy brexitowej. Boris Johnson powiedział o tym w Berlinie na konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.


Boris Johnson podkreślił, że Wielka Brytania “nie może zaakceptować” porozumienia w sprawie brexitu w obecnym jego kształcie.
“Backstop”, nazywany także “irlandzkim bezpiecznikiem”, pozwoliłby na uniknięcie kontroli na granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią i pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej po wyjściu z UE. Brytyjczycy mają opuścić Unię Europejską 31 października. Wcześniej Boris Johnson obiecał, że dotrzyma tej daty, nawet jeśli oznaczałoby to opuszczenie Wspólnoty bez żadnej umowy.

 

**

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił żądania renegocjacji umowy brexitowej, wysuwane przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. 

Komentując niedawny list Borisa Johnsona do Rady Europejskiej, w którym proponował on odejście od tak zwanego “backstopu”, prezydent Francji oświadczył, że renegocjacja warunków brexitu nie jest realną opcją. To zostało już wyjaśnione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska – dodał Emmanuel Macron.
“Backstop”, nazywany także “irlandzkim bezpiecznikiem” pozwoliłby Wielkiej Brytanii na pozostanie w unii celnej po wyjściu z Unii. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 października. Premier Boris Johnson obiecał, że dotrzyma tej daty, nawet jeśli oznaczałoby to opuszczenie Wspólnoty bez żadnej umowy.

AFP ang. 21 08 20.04/IAR wcz./SiekajInformacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./RTR/AFP/dwi/Siekaj

COMMENTS