HomePILNE

Trump o odwołaniu wizyty w Danii. Poszło o… propozycję zakupu Grenlandii

Trump o odwołaniu wizyty w Danii. Poszło o… propozycję zakupu Grenlandii

Prezydent Donald Trump obarczył premier Danii winą za odwołanie jego wizyty w tym kraju. Według amerykańskiego prezydenta sposób, w jaki zareagowała na jego propozycję zakupu Grenlandii, był obraźliwy dla Stanów Zjednoczonych. 

Donald Trump miał udać się do Kopenhagi na początku września, po wizycie w Polsce. Wczoraj odwołał jednak podróż do Danii, wskazując na wypowiedź premier tego kraju Mette Frederiksen, która pomysł zakupu przez Stany Zjednoczone Grenlandii uznała za absurdalny. „Określenie premier Danii pomysłu zakupu Grenlandii mianem absurdalnego było złośliwe. To było niewłaściwe. Wystarczyło by powiedziała, że nie są zainteresowani” – tłumaczył amerykański prezydent.
Donald Trump dodał, że poprzedni amerykańscy prezydenci, w tym Harry Truman, także opowiadali się za zakupem Grenlandii. „Uważam to za dobry pomysł, ponieważ Dania dopłaca do Grenlandii co roku 700 milionów dolarów” – powiedział Donald Trump. “Ale jeśli nie chcą, to powinni byli powiedzieć, że nie są zainteresowani zamiast określać ten pomysł mianem absurdalnego”- mówił prezydent dodając, że nie pozwoli, by w ten sposób traktowano Stany Zjednoczone.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Nowy Jork/mcm/Siekaj

COMMENTS