HomePOLSKA

Premier przedstawił tarczę finansową dla firm. Zobacz szczegóły

Premier przedstawił tarczę finansową dla firm. Zobacz szczegóły

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla firm w wysokości co najmniej 100 miliardów złotych, które zostanie uwzględnione w tarczy finansowej. Ma ona za zadanie zapewnić utrzymanie miejsc pracy w polskich firmach. Zaprezentowana dziś tarcza finansowa nie będzie uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej, ale dodatkowym programem wsparcia.
Szef rządu poinformował, że łącznie, wraz ze wsparciem tarczy antykryzysowej, pomoc dla polskich przedsiębiorstw przekroczy 300 miliardów złotych. “Konstruujemy ja we współpracy z rynkiem, konstruuje ją Europejski Fundusz Rozwoju, w bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Dla nas gospodarczym celem celów jest utrzymanie miejsc pracy” – mówił premier Morawiecki o tarczy finansowej.
Premier podkreślił, że wszystkie programy pomocowe mają wspierać polskie firmy. “Ta tarcza finansowa jest dodatkowym elementem ochrony przedsiębiorców i ochrony miejsc pracy. Wszystkie programy gwarancyjne, które też będą wspierać płynność i te programy de minimis, które już działają w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego są niezależne. One będą wspierać rozwój i płynność firm, i wspierać utrzymywanie miejsc pracy poprzez postojowe jak i ulgę w płatnościach na ZUS i wiele innych działań. One wszystkie są niezależne od tego co dzisiaj pokazujemy” – powiedział szef rządu.
Premier podkreślił, że warunkiem otrzymania państwowej dotacji i umorzenia jej znacznej części będzie utrzymanie działalności i niezwalnianie pracowników. Celem jest utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy – zaznaczał Mateusz Morawiecki.
Jak wyjaśnił, bezpośrednie transfery trafią zarówno do małych, jak i większych firm, których obroty spadły w ostatnim czasie o 25 procent. “75 z tych 100 miliardów złotych nieoprocentowanych subwencji trafią do firm zatrudniających do 250 pracowników. Czyli mikro – od 1 do 9 pracowników, małe – od 10 do 49 pracowników i średnie – od 50 do 249 pracowników” – tłumaczył premier.
Wsparcie obejmie też największe podmioty gospodarcze. “Dla dużych podmiotów pozostałe 25 miliardów złotych na ratowanie miejsc pracy, pod warunkiem również, że płacą podatki w Polsce, że nie uciekają gdzieś do rajów podatkowych” – zaznaczył premier.
Dla mikrofirm górny pułap subwencji będzie wynosił 300 tysięcy złotych. Dla małych i średnich przedsiębiorstw limit dotacji to 3,5 miliona złotych. Jak podkreślał premier, żelazną zasadą nowego programu jest to, że nawet 75 procent tej subwencji będzie środkami bezzwrotnymi.
Obecny na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że obecny kryzys będzie bolesny dla gospodarki, ale możliwy do pokonania. Adam Glapiński podkreślił, że rządowy plan pomocy przedsiębiorstwom to szansa na uratowanie gospodarki. Powiedział, że tylko utrzymanie funkcjonowania firm umożliwi szybkie wyjście z kryzysu. Prezes NBP dodał, że rządowy program zapewnia “ogromne” finansowanie w stosunku do Produktu Krajowego Brutto Polski.
Prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiedział rozszerzenie skupu obligacji przez bank centralny. Prezes NBP jest też przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej. Adam Glapiński powiedział, że Rada zdecydowała dziś o rozszerzeniu skupu obligacji o obligacje z gwarancją skarbu państwa. Wyjaśnił, że fundusze i instytucje, które mają gwarancje Skarbu Państwa, będą mogły emitować obligacje, które NBP skupi na rynku wtórnym. Prezes banku centralnego podkreślił, że takiego rozwiązania jeszcze w Polsce nie było.
Prezes NBP dodał, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się też na uruchomienie kredytu wekslowego. Kredyt będzie udzielany przedsiębiorcom przez banki, a bank centralny będzie go refinansował.
Niezbędne informacje dotyczące tarczy antykryzysowej umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa, a także na portalu polskieradio24.pl.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./d dwi/w kj

COMMENTS