11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

„Praca – pasja czy obowiązek” – tematy matury z języka polskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ponad 283 tysiące absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło dziś do egzaminu maturalnego z języka polskiego. To początek maturalnego maratonu, który potrwa do 26 maja. Na dziś zaplanowano egzamin pisemny z języka polskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

W części podstawowej maturzyści musieli rozwinąć temat „Praca – pasja czy obowiązek” na podstawie utworu Antoine`a de Saint-Exupery`ego „Ziemia, planeta ludzi”. Ci, którzy woleli interpretować poezję, mieli do analizy wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”. W zadaniach sprawdzających czytanie ze zrozumieniem uczniowie zmierzyli się z tekstem dotyczącym fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, twórczości Henryka Sienkiewicza i artykułem na temat wymierających języków.
Obowiązkowo każdy zdający przystępuje do egzaminu z pięciu przedmiotów. Trzech pisemnych obowiązkowo na poziomie podstawowym musi podejść do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych z języka polskiego i tego samego języka obcego, do którego zdający przystąpił w części pisemnej.
Osoby, które ukończyły szkołę w tym roku, muszą obowiązkowo przystąpić też do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy z absolwentów może jeszcze zdawać do maksymalnie pięciu egzaminów z przedmiotów dodatkowych.
Wyniki 30 czerwca.

Katarzyna Ingram, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520