7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznańscy naukowcy wdrożyli test immunologiczny na koronawirusa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod przewodnictwem prof. UAM dra hab. inż. Jakuba Rybki wdrożyli pierwszy test immunologiczny na COVID-19 w Polsce. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, kto przeszedł COVID-19, a kto ma przeciwciała. To milowy krok w walce z wirusem.

Do tej pory dzięki testom genetycznym, za pomocą metody PCR (Polymerase Chain Reaction) mogliśmy dowiedzieć się, kto jest zakażony koronawirusem. Niedługo dzięki pracy poznańskich naukowców dowiemy się też, kto chorobę COVID-19 przeszedł, kto ma już przeciwciała i kto się na nią uodpornił. To milowy krok w walce z koronawirusem. Przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu przeprowadzone zostały pierwsze pilotażowe testy immunologiczne w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM.

 

– Test genetyczny pokazuje, czy mamy wirusa w sobie w danym momencie, czy on się namnaża, jest aktywny. Test immunologiczny pokazuje nam, czy przeszliśmy chorobę, czy jesteśmy na niego odporni – mówi prof. Jakub Rybka, wicedyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, prowadzący zespół badawczy. W poniedziałek pierwsze przeprowadzone testy zakończyły się powodzeniem. – Udało nam się oznaczyć pacjentów negatywnych, jak i pozytywnych. To oznacza, że nasz test działa. Nie wiemy, na jakich osobach je przeprowadzaliśmy, kogo próbki do badań otrzymaliśmy – czy od osób, u których stwierdzono COVID-19, czy u ozdrowieńców – mówi prof. Jakub Rybka. Grupa pod kierownictwem prof. Jakuba Rybki prowadzi dalsze badania w kierunku usprawnienia testu.

 

– Komponenty do wdrożenia w polskich warunkach i na polskim rynku testu immunologicznego na COVID-19 otrzymaliśmy od mojego kolegi ze Stanów. Dziś pracujemy nad nim dalej – mówi prof. Jakub Rybka. Poznańscy naukowcy chcieliby, by test był powszechnie dostępny dla każdego, a zwłaszcza dla pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. – W najbliższych dniach będziemy rozmawiać z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu na temat rozpropagowania testu dla mieszkańców – mówi prof. J. Rybka.

 

MRT aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520