Poznań: Na wzniesienie pomnika Smolenia potrzebna jest zgoda radnych. Zdecydują o tym na wtorkowej sesji

Poznań: Na wzniesienie pomnika Smolenia potrzebna jest zgoda radnych. Zdecydują o tym na wtorkowej sesji

Na wtorkowej sesji poznańscy radni zdecydują o wyrażeniu zgody na wzniesienie pomnika, upamiętniającego Bohdana Smolenia. 

Z inicjatywą upamiętnienia artysty wystąpiło Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, a pomysłodawcą jest Krzysztof Deszczyński, wieloletni przyjaciel Bohdana Smolenia. Pomysł pozytywnie ocenił prezydent, zespół do spraw wznoszenia pomników oraz dwie komisje – polityki przestrzennej i kultury. Na wtorkowej sesji poznańscy radni zdecydują o wyrażeniu zgody na wzniesienie pomnika, upamiętniającego Bohdana Smolenia. Z inicjatywą upamiętnienia artysty wystąpiło Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu. Pomysł pozytywnie ocenił prezydent, zespół do spraw wznoszenia pomników oraz dwie komisje – polityki przestrzennej i kultury. W ubiegłym roku został rozstrzygnięty konkurs na projekt pomnika, który został zorganizowany przez stowarzyszenie, Uniwersytet Artystyczny przy wsparciu miasta.

– Jury wybrało projekt Piotra Sochy – przypomina Krzysztof Deszczyński, przyjaciel Smolenia. – To jest propozycja dla ludzi. Przy kawiarnianym stoliku staną dwa krzesła. Na jednym z nich będzie siedział Bohdan, na drugim każdy będzie mógł przysiąść i porozmawiać ze Smoleniem. Na płycie stolika zostaną wygrawerowane frazy ze słynnego monologu „Aaa tam cicho być”. Lokalizację pomnika wskazało miast. Ma on stanąć na skwerze między ulicą Rybaki, a Strzałową w pobliżu Charlie Monroe Kino Malta. Jeśli we wtorek radni przyjmą uchwałę w tej sprawie, to ponownie zajmie się nią zespół do spraw wznoszenia pomników, który rozstrzygnie m.in. o przeprowadzeniu konsultacji, dotyczącej formy i lokalizacji pomnika.

– Po pomyślnej decyzji zespołu, poszukamy wykonawcy, będziemy wiedzieć ile musimy zebrać pieniędzy – mówi Deszczyński. Mam nadzieję, że w październiku na zakończenie festiwalu Zostań Gwiazdą Kabaretu ogłosimy zbiórkę pieniędzy. Odsłonięcie pomnika ma nastąpić 9 czerwca 2020 r.. Tego dnia Bohdan Smoleń obchodziłby 73. urodziny.

 

 

red. AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0