15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Polski okręt wojenny w porcie w Odessie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki zawinął do portu w Odessie na Ukrainie. Polska jednostka jest okrętem flagowym misji okrętów NATO w basenie Morza Czarnego i Śródziemnego. To pierwsza w historii niepodległej Ukrainy wizyta polskiego okrętu wojennego.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki jest jednostką dowodzeniową zespołu okrętów przeciwminowych NATO. W skład misji Sojuszu wchodzą też jednostki z Niemiec, Hiszpanii i Turcji. Wypłynęły na początku stycznia. Odessa to kolejny port, który odwiedzają. Misją dowodzi polski komandor Aleksander Urbanowicz. Jak wyjaśnia, celem operacji jest ochrona szlaków komunikacyjnych, istnieje też aspekt symboliczny. Oficer zaznaczył, że ogromne znaczenie ma możliwość działania w rejonie, w którym mamy partnerów i sojuszników takich jak Ukraina. Ważne jest też – dodał – że polski okręt wojenny mógł pokazać na Ukrainie polską banderę i banderę NATO. Pokazujemy naszą jedność – zaznaczył dowódca misji okrętów Sojuszu.
Okręty przywitał wiceszef sztabu ukraińskiej marynarki wojennej kapitan Andrij Ryżenko. Jak podkreślił, jego kraj odbiera wizytę okrętów NATO jako wyraz solidarności wobec Ukrainy, która walczy o swoją niezależność.
W czasie półrocznej misji okręty NATO zajmują się zwalczaniem min zagrażających żegludze. Podczas pobytu na Ukrainie razem z okrętami Sojuszu w manewrach taktycznych uczestniczyć też będzie ukraiński trałowiec Geniczesk.

Paweł Buszko, Kijów, Fot. Twitter

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520