17.1 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Polska zakontraktowała prawie połowę środków z UE: Regiony wydają pieniądze z Unii Europejskiej wolniej niż administracja centralna

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Regiony wydają pieniądze z Unii Europejskiej wolniej niż administracja centralna – informuje Ministerstwo Rozwoju. Na koniec października liczba podpisanych umów na dofinansowanie z Unii Europejskiej przekroczyła 25 tysięcy.

Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński liczy na to, że w tym roku uda się zaplanować wydane połowy pieniędzy dostępnych dla Polski w latach 2014-2020. Wartość podpisanych umów to 225,5 miliarda złotych. Z czego Unia Europejska dofinansuje przedsięwzięcia na kwotę 141,5 miliarda złotych. To 46 procent dostępnych funduszy z UE.

Według niego Polska skutecznie wydaje pieniądze z unijnego budżetu. Wiceminister przypomniał, że 32 procent wszystkich środków wypłaconych przez Komisję Europejską trafiło do Polski. Jerzy Kwieciński twierdzi, że z Polityki Spójności Polska dostała z Brukseli 5,3 miliarda euro. To najwięcej ze wszystkich z krajów.
W tym samym czasie regiony zakontraktowały 42 procent unijnych pieniędzy.

Gorzej niż kontraktacja idzie wnioskowanie o płatność z budżetu UE. W przypadku programów krajowych wartość przyznanego dofinansowania sięga 12 procent, a w programach regionalnych jest to 7 procent budżetu dostępnego dla Polski.

 


 

Województwo pomorskie najszybciej kontraktuje pieniądze z Unii Europejskiej. Najwolniej robi to województwo świętokrzyskiego. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, regiony zakontraktowały 42 procent dostępnych pieniędzy z Unii Europejskiej.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński wyjaśnia, że zróżnicowanie między poszczególnymi województwami jest duże. Z danych ministerstwa wynika, że kontraktowanie pieniędzy z Unii Europejskiej najszybciej idzie w województwach pomorskim (72 procent), lubuskim (50 procent), opolskim (50 procent) i wielkopolskim (55 procent).

Przedstawiciel ministerstwa martwi się jednak, że część regionów ma problemy z kontraktowaniem unijnych pieniędzy. Najmniej zakontraktowały województwa: świętokrzyskie (24 procent) i warmińsko-mazurskie (28 procent).

Wolniej przebiega rozliczanie pieniędzy. Do tej pory rozliczono 7 procent dostępnego budżetu. W tym przypadku najszybciej pracuje Opolskie, które rozliczyło 13 procent unijnego budżetu. Najmniej – po 4 procent – rozliczyły województwa: Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie.

IAR / Karol Tokarczyk/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520