HomePILNE

Polska odrzuca najnowszą propozycję ws budżetu UE autorstwa Finlandii

Polska odrzuca najnowszą propozycję ws budżetu UE autorstwa Finlandii

Polska odrzuca najnowszą propozycję w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku autorstwa Finlandii, która kieruje teraz pracami Wspólnoty. Powiedział o tym w Brukseli minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Według niego nie uda się europejskim rządom porozumieć w tym roku w sprawie nowych wydatków Unii. Nadziei nie traci Komisja Europejska, która dziś zaapelowała do krajów członkowskich o przyspieszenie negocjacji i zakończenie ich w tym roku.

Dotychczasowe negocjacje utknęły w miejscu z powodu rozbieżnych oczekiwań państw członkowskich. Dziś unijne rządy ponaglał komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. “Jeśli chcemy traktować sprawę poważnie, to czas na decyzję. Nie można akceptować dalszych opóźnień” – powiedział komisarz.

,
“Szanse na dogadanie są naprawdę niewielkie” – skomentował z kolei minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że do porozumienia na pewno nie przybliża najnowsza propozycja budżetu przygotowana przez Finlandię, która jest jeszcze skromniejsza niż projekt budżetu Komisji z maja ubiegłego roku, a już wtedy dla Polski przewidywano cięcia w wysokości około 20 miliardów euro w porównaniu z obecnym budżetem. “Widać wyraźnie, że kraje północy Europy, ale też kraje Beneluksu, stoją na stanowisku znaczącego ograniczenia wydatków w budżecie europejskim” – powiedział minister. Podkreślił, że Polsce nie podoba się finansowanie nowych priorytetów Unii Europejskiej kosztem polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.

Wielu dyplomatów i urzędników coraz częściej przyznaje, że porozumienie w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku będzie możliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy Niemcy przejmą przewodnictwo we Wspólnocie. Panuje przekonanie, że dopiero one będą mogły doprowadzić do kompromisu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/wk

COMMENTS