HomePOLSKA

Policja twierdzi, że udało im się ostudzić emocje na protestach w sprawie wyroku TK

Policja twierdzi, że udało im się ostudzić emocje na protestach w sprawie wyroku TK

Rzecznik Stołecznej Komendy Policji nadkomisarz Sylwester Marczak powiedział, że policji udało się ostudzić emocje na wczorajszych protestach przeciw wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił, wczorajsze zgromadzenia były nielegalne ze względu na sytuację epidemiczną i duże zagrożenie dla życia i zdrowia Polaków.

Rzecznik stołecznej policji opowiadał w TVP Info, że podczas demonstracji policjanci zostali obrzuceni kamieniami, farbą i środkami pirotechnicznymi. Jednocześnie podkreślał, że służby porządkowe były przygotowane na agresywne zachowania.

“Stąd odpowiedni strój ze strony policjantów, ale również mimo wszystko trzymanie nerwów na wodzy. Stąd między innymi działanie zespołu antykonfliktowego, który studzi te emocje, które są w przypadku osób protestujących” – mówił nadkomisarz Sylwester Marczak. Dodał również, że głównym zadaniem policji było niedopuszczenie do niekontrolowanego wypływu emocji.

Wczoraj wieczorem w kilku miastach odbyły się manifestacje przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tak zwanej aborcji eugenicznej. Sędziowie Trybunału uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

W Warszawie podczas wczorajszych manifestacji zatrzymano 15 osób. Funkcjonariusze wystawili 35 mandatów, a w przypadku 89 osób skierowali do sądu wnioski o ukaranie.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TVP Info/wcześn./d kwi/w dw

COMMENTS