HomePOLSKA

Protest antycovidowców w Warszawie. Policja interweniowała, jednak protestujący byli mocno zdeterminowani

Protest antycovidowców w Warszawie. Policja interweniowała, jednak protestujący byli mocno zdeterminowani

Warszawska policja podjęła działania wobec uczestników manifestacji przeciwników restrykcji ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Antycovidowcy zebrali się w centrum miasta, przy Pałacu Kultury i Nauki. Wielu z protestujących nie miało maseczek.

Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkomisarz Sylwester Marczak podkreślił w rozmowie z IAR, że w świetle obowiązujących przepisów zgromadzenie było nielegalne. W związku z tym policja wezwała jego uczestników do rozejścia się. Jak mówił rzecznik, funkcjonariusze wielokrotnie wystosowali taki komunikat. Podjęli także liczne interwencje takie jak wylegitymowanie, wystawienie mandatów karnych i skierowanie wniosków o ukaranie do sądu. Zaznaczył, że wszystkie interwencje miały związek z naruszeniem przepisów antycovidowych.

Rzecznik poinformował, że pomimo licznych apeli do demonstrujących o nieprowokowanie policji, funkcjonariusze spotkali się z agresją. W ich kierunku poleciały butelki i inne przedmioty. Stąd – jak wyjaśniał Sylwester Marczak – “zdecydowane działanie policji”: zatrzymania, użycie przez policjantów środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej oraz użycie gazu.

Rzecznik podkreślił, że “w tych przypadkach (…) było to niezbędne”. Dodał, że działania policji były podyktowane agresywnymi zachowaniami wymierzonymi w funkcjonariuszy.

Sylwester Marczak ocenił, że sytuacja stopniowo się uspokajała. Policja kontynuowała działania na miejscu wobec część protestujących, których otoczyła kordonem. Były to osoby, które mimo wezwań nie opuściły miejsca zgromadzenia.

Ministerstwo zdrowia poinformowało dziś o 13 628 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Od wczoraj zmarło 179 zainfekowanych, spośród których 150 miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 4 252 zakażone osoby.

Od dziś cała Polska jest w strefie czerwonej. W życie wchodzą też nowe ograniczenia związane ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej będzie obowiązkowe w całej Polsce. Ograniczona jest liczba klientów w sklepach. Wyznaczono specjalne godziny na zakupy dla osób powyżej 60. roku życia. Osobom powyżej 70. roku życie rząd rekomenduje pozostanie w domu.

W spotkaniach i zebraniach może brać udział do pięciu osób. Nie dotyczy to osób mieszkających razem i grup zebranych w celach zawodowych.

Zakazana jest organizacja imprez okolicznościowych, między innymi wesel i konsolacji. Zamknięte zostają restauracje i bary. Dozwolona będzie tylko sprzedaż na wynos i z dostawą. Sanatoria nie uruchomią następnego turnusu.

Od poniedziałku uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych będą się uczyć zdalne. Od 8:00 do 16:00 w dni powszednie osoby do 16. roku życia mogą wychodzić na ulicę tylko pod opieką dorosłego.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d jl/w dw/w hm

COMMENTS