Pokaz filmu pt. Rzeczypospolita.Reaktywacja

Pokaz filmu pt. Rzeczypospolita.Reaktywacja

Instytut Piłsudskiego zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Anny Ferens “Rzeczpospolita. Reaktywacja”, który odbędzie się 6 kwietnia ( sobota ) o godzinie 18:00. czas trwania: 60 min; rok produkcji: 2018 ; Reż. Anna Ferens Prod. Robert Kaczmarek/Film Open Group, wstęp bezpłatny. Na pokazie filmu będzie obecna reżyser Anna Ferens.

Film w atrakcyjny i nowoczesny sposób opowiada o odbudowie Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Pokazuje tę niezwykłą energię, która wyzwoliła się w Polakach, zarówno wśród intelektualnych elit, jak i wśród zwykłych ludzi. Bohaterami filmu są wynalazcy, naukowcy i ekonomiści, których myśli i osiągnięcia przyczyniły się do rozkwitu Polski w okresie międzywojennym. Wiele z tych wynalazków zostało wykorzystanych na całym świecie i przyczyniło się do rozwoju ważnych dziedzin nauki. W filmie występują potomkowie bohaterów 20-lecia międzywojennego, często nieznanych szerszemu gronu odbiorców oraz historycy z Polski, USA i Francji m.in.: prof. Wacław Szybalski z Madison, prof. Donald Pienkos z Milwaukee i prof. Dominic Pacyga z Chicago, dr Christopher Laforest z Paryża. Anna Ferens wykorzystała materiały archiwalne, zdjęcia oraz fragmenty animacji, które w interesujący sposób ilustrują wypowiedzi wspomnianych osób.

Film nagrodzony na Polish Film Festival in America w Chicago w 2018 – nagroda za najlepszą reżyserię.

Anna Ferens to polska reżyserka, scenarzystka filmowa i dziennikarka, autorka reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych. W swojej filmografii ma kilkadziesiąt filmów w tym:”Gdzie rosną poziomki” z 2006, “Trzech kumpli” z 2008, “Co mogą martwi jeńcy” z 2010 czy “Zobaczyłem zjednoczony naród” z 2011. Jest laureatką wielu nagród fimowych w kraju i zagranicą.COMMENTS

WORDPRESS: 0