HomePOLSKA

Czy PiS chce karać samorządy za in vitro?

Czy PiS chce karać samorządy za in vitro?

Według zapowiedzi, rząd Prawa i Sprawiedliwości szykuje projekt ustawy, który karać będzie samorządy za finansowanie in vitro.

“Uwaga! #CzarnyProtest. PIS wprowadza pilnie ustawę, w której rząd będzie miał możliwość karania samorządów za wprowadzenie in vitro!” – napisał na Twitterze poseł PO Bartosz Arłukowicz. Po wyjściu z sali komisji zdrowia, poseł wyjaśniał przedstawicielom mediów, że rząd PiS w trybie pilnym wprowadza ustawę, która ma zmienić sposób finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków samorządów. Jeśli któraś z gmin będzie chciała prowadzić np. program in vitro , to będzie musiała poprosić o opinię Agencję Oceny Technologii Medycznych.

 

Jeśli ta wyda negatywną opinię, a samorząd i tak będzie ją prowadził, na gminę nakładana będzie kara finansowa za naruszenie dyscypliny budżetowej. Zdaniem Arłukowicza, o tym była mowa 26 września na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Ministerstwo Zdrowia nie wydało na razie oświadczenia w tej sprawie. Odkąd PiS zrezygnował z projektu Platformy Obywatelskiej, która wprowadziła finansowanie z budżetu centralnego procedurę in vitro, wiele gmin zdecydowało się na finansowanie projektu ze środków samorządu. Z pomocy mogą korzystać m.in. mieszkańcy Gdańska, Łodzi, Wrocławia.

 

Pierwszym miastem, które zdecydowało się na ten krok była Częstochowa. Refundacja in vitro z budżetu centralnego zakończyła się 30 czerwca 2016 roku. Dzięki programowi, które wprowadził rząd PO urodziło się ponad 5 tys. dzieci. Obecnie pary zmagające się z niepłodnością, które mieszkają na terenach gmin bez darmowego dostępu do in vitro, zmuszone są finansować procedurę we własnym zakresie. We wrześniu do miast finansujących in vitro dołączyła Warszawa.

 

COMMENTS