HomeKultura

Ministerstwo kultury wstrzymało dotację na wrocławski festiwal Dialog. Z powodu jednej sztuki

Ministerstwo kultury wstrzymało dotację na wrocławski festiwal Dialog. Z powodu jednej sztuki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstrzymało pół miliona dotacji na międzynarodowy festiwal teatralny Dialog we Wrocławiu. Powód to prezentacja kontrowersyjnej “Klątwy” Teatru Powszechnego w Warszawie. Prezentacja miała być w całości finansowana z wpływów z biletów.

Co teraz? Festiwal, z powodu braku pieniędzy, nie zaprezentuje polskich spektakli, które miały być finansowane z budżetu. Organizatorzy twierdzą, że na 18 dni do rozpoczęcia festiwalu nie są w stanie zrobić nic innego jak odwołać polskie spektakle. – Nie ma środków na prezentację. Jeszcze nie poinformowaliśmy o tym ministerstwa – mów Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

 

– Odbieram to działanie resortu jako próbę zastraszenia środowiska artystycznego w Polsce – dodaje. “Klątwa” Teatru Powszechnego od początku budzi kontrowersje i prowadzi do awantur.

 

Środowiska katolickie protestują przeciwko – ich zdaniem – szarganie symboli religijnych. Na scenie wszechobecny jest krzyż, ale jest on traktowany jak zwykły przedmiot, jest używany jako broń, a nawet ścinany. Oburzenie wywołały także gorszące sceny (m.in. seksu oralnego) z pomnikiem Jana Pawła II w roli głównej.

 

COMMENTS