30.3 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Pedro Sanchez, lider największej partii opozycyjnej w Hiszpanii, podał się do dymisji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Hiszpanii podał się do dymisji Pedro Sanchez, lider socjalistów (PSOE) – największego ugrupowania opozycji.

Jego decyzję poprzedził rozłam w partii i 12-godzinna debata członków Komitetu Federalnego. Część socjalistów kwestionowała politykę Sancheza a przede wszystkim jego sprzeciw wobec lidera Partii Ludowej Mariano Rajoya i blokowanie utworzenia przez niego rządu.
W czwartek do dymisji podała się ponad połowa członków zarządu partii. Zaś w sobotę przez 12 godzin debatował Komitet Federalny socjalistów. Narada odbyła się za zamkniętymi drzwiami a siedzibę partii chroniła policja.
Pedro Sanchez miał wytyczony plan: zwołanie kongresu, utrzymanie weta dla rządu Mariano Rajoya i podjęcie się misji utworzenia rządu. Podczas głosowania większość członków Komitetu Federalnego wypowiedziało się jednak przeciwko tym zamysłom.
„Jeśli moja propozycja nie znajdowała poparcia, to nie mogę dalej kontynuować mojej polityki” – uzasadniał dymisję Pedro Sanchez.
Jego miejsce tymczasowo zajął kierujący Asturią Javier Fernandez. Nowy sekretarz generalny zostanie wybrany w zorganizowanym w tym roku nadzwyczajnym kongresie partii. Zdaniem komentatorów, odejście Sancheza przyspieszy powstanie nowego rządu.
Polityczny impas trwa w Hiszpanii od grudnia.

Ewa Wysocka /Barcelona

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520