HomeKultura

Pawła Królikowskiego wspomina reżyser „Rancza” Wojciech Adamczyk

Pawła Królikowskiego wspomina reżyser „Rancza” Wojciech Adamczyk

Pawła Królikowskiego wspomina reżyser „Rancza” Wojciech Adamczyk. Aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy zmarł 27 lutego w wieku 58 lat. Od kilku lat zmagał się chorobą neurologiczną.

Wojciech Adamczyk wspomina artystę jako człowieka rodzinnego oraz wrażliwego na potrzeby innych. Zaznacza, że odszedł człowiek wielu talentów i wartości. „Przede wszystkim był uczciwy, wierny samemu sobie, praca była dla niego bardzo ważna. On tą pracą żył, on się w niej spalał. Widać było, ze lubi grać. Miał pracę ustawioną w odpowiednim porządku hierarchicznym: rodzina była dla niego ważniejsza.”- wyjaśnił reżyser.

Wojciech Adamczyk dodał, że aktora cechowała charyzmatyczna osobowość. ”Był porządnym i normalnym człowiekiem. W tym zwariowanym światku reprezentował wciąż zdrowy rozsądek. Miał niezwykły dar nawiązywania kontaktów. Bardzo szybko odnajdywał się w każdej grupie. Lubił ludzi, lubił rozmawiać, jego przyjście na plan to była energia, która wypływała z niego. Nikt nie wspomina Pawła źle. Zawsze mówili o jego poczuciu humoru, ogromnej inteligencji, dowcipie, błyskotliwych ripostach -to zawsze było w nim. Paweł zawsze będzie kojarzył mi się z życiem.”- dodał Wojciech Adamczyk.

Pogrzeb Pawła Królikowskiego będzie miał charakter państwowy. Aktor spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 11 w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu.

Paweł Królikowski zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, między innymi “Czwarta władza”, “Na dobre i na złe”, “PitBull”, “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz “Ojciec Mateusz”. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia.W 2009 roku aktor uczestniczył w programie “Kocham Cię, Polsko!”. Od 2014-go był jurorem programu “Twoja twarz brzmi znajomo”. W latach 2018-2020 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.W 2018 roku Paweł Królikowski został uhonorowany Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był zdobywcą statuetki “Melonika” w kategorii najlepszy aktor komediowy w 2007 roku na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

W wieku 21 lat, podczas egzaminów do wrocławskiej szkoły aktorskiej, poznał swoją przyszłą żonę, aktorkę Małgorzatę Ostrowską, znaną z roli Grażyny Lubicz w telenoweli Telewizji Polskiej “Klan”. Byli małżeństwem od 1988 roku, mieli pięcioro dzieci.

 

*

 

Dziś pogrzeb Pawła Królikowskiego aktora filmowego, telewizyjnego, teatralnego i dubbingowego. Artysta zmarł 27 lutego w wieku 58 lat. Od kilku lat zmagał się chorobą neurologiczną. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Aktor spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 11 w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu.

Dziennikarka muzyczna Polskiego Radia, Maria Szabłowska wspomina Pawła Królikowskiego jako człowieka głębokiej wiary. „Był głęboko wierzący, nie narzucał tej wiary, nie nawracał. On mówił: „Ojej, popatrzcie, jakie piękne tutaj kwiaty rosną, Pan Bóg takie kwiaty stworzył”. Dziennikarka jest przekonana, że właśnie głęboka wiara była motorem postępowania artysty.
Paweł Królikowski zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, między innymi “Czwarta władza”, “Na dobre i na złe”, “PitBull”, “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz “Ojciec Mateusz”. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia.W 2009 roku aktor uczestniczył w programie “Kocham Cię, Polsko!”. Od 2014-go był jurorem programu “Twoja twarz brzmi znajomo”. W latach 2018-2020 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.W 2018 roku Paweł Królikowski został uhonorowany Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był zdobywcą statuetki “Melonika” w kategorii najlepszy aktor komediowy w 2007 roku na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. W wieku 21 lat, podczas egzaminów do wrocławskiej szkoły aktorskiej, poznał swoją przyszłą żonę, aktorkę Małgorzatę Ostrowską, znaną z roli Grażyny Lubicz w telenoweli Telewizji Polskiej “Klan”. Byli małżeństwem od 1988 roku, mieli pięcioro dzieci.

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/# Wosiek/w zr

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/# Wosiek/w zr

COMMENTS