12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

„Pasja według św. Łukasza” Pendereckiego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Wielki Czwartek Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie zaprasza na pokaz zarejestrowanej przez NInA „Pasji według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Prezentacja rozpocznie obchody 1050-lecia Chrztu Polski w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
„Pasja według św. Łukasza” to jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, skomponowany w latach 60. XX wieku. Dwa spektakle w podkrakowskich Alvernia Studios, prezentujące utwór w ascetycznej inscenizacji Grzegorza Jarzyny, odbyły się 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku. Nagranie „Pasji według św. Łukasza” to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski oraz przestrzeń, w której odbył się koncert.
Dyrektor NIny Michał Merczyński zaprasza też na kolejne wydarzenie związane z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski w Ninie. 26 kwietnia widzowie zobaczą rejestrację premierowego wykonania oratorium „Sanctus Adalbertus op. 71” – ostatniego dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, bazującego m.in. na Księdze Psalmów. Utwór został skomponowany w celu upamiętnienia tysiąclecia śmierci świętego Wojciecha i przeleżał kilkanaście lat. Po raz pierwszy zabrzmiał 4 listopada 2015 roku Krakowie na koncercie jubileuszowym z okazji 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W Krakowie wystąpili wtedy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia oraz soliści – sopranistka Wioletta Chodowicz i baryton Artur Ruciński.

IAR/Dorota Piotrowska/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520