HomePOLSKA

Państwowe uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu wojny

Państwowe uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu wojny

Mija 81 lat od wybuchu drugiej wojny światowej. Z tej okazji we wtorek (1 września) na Westerplatte odbędą się państwowe uroczystości. Zorganizuje je po raz pierwszy wojsko. Do tej pory za obchody odpowiadał samorząd gdański.

W porannych uroczyściach wezmą udział kombatanci, harcerze oraz prezydent Andzrej Duda. Zwierzchnikowi sił zbrojnych będzie towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak.

Obchody 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczną się o 4.00 rano od złożenia wieńców na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. A główna część obchodów wybuchu wojny rozpocznie się 45 minut później przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Na Westerplatte zawyją syreny alarmowe, usłyszymy hymn państwowy oraz zostanie odczytany apel pamięci. W planach jest też wreczenie not identyfikacyjnych rodzinom poległych na Westerplatte żołnierzy.

Szczególnym momentem obchodów będzie zapalenie Znicza Pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. W tym momencie po raz pierwszy zabrzmi, skomponowany przez wojsko specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, Marsz Bohaterów Westerplatte.

Osoby chętne do wzięcia udziału w uroczystościach będą mogły skorzystać z darmowego transportu, który zapewnia wojsko i miasto z prawie całego terenu Gdańska. Samorządowcy zapraszają z kolei na południową mszę w intencji poległych obrońców Poczty Polskiej z modlitwą międzywyznaniową. W nabożeństwie ma wziąć udział między innymi prezes Poczty Polskiej.

Westerplatte było w czasie wybuchu drugiej wojny światowej pierwszym miejscem, gdzie rozegrała się wojskowa batalia z niemieckim okupantem. Żołnierze majora Henryka Sucharskiego bronili się do 7 września, za wszelką cenę próbując utrzymać wojskową składnicę tranzytową. Do ataku na Westerplatte doszło około 4.45 1 września 1939 roku. Ogień do Polaków otworzył niemiecki pancernik “Schleswig-Holstein”. Mimo przewagi Niemców polska placówka odpierała atak przez tydzień.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Drążkiewicz/w dyd

COMMENTS