Panele fotowoltaiczne na domach objęte dofinansowaniem 5 tysięcy złotych oraz objęte ulgą podatkową

Panele fotowoltaiczne na domach objęte dofinansowaniem 5 tysięcy złotych oraz objęte ulgą podatkową

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział w Polskim Radio 24, że program “Mój prąd” będzie rozszerzany, tak aby instalacje do produkcji tak zwanej “zielonej energii” mogły powstawać także w budynkach wielorodzinnych. Piotr Muller mówił, że zaprezentowany dziś program przewiduje refinansowanie założenia paneli fotowoltaicznych w kwocie do 5 tysięcy złotych oraz objęcie ulgą podatkową.

 
Rzecznik rządu dodał, że najłatwiej jest instalować panele na dachach domów jednorodzinnych podczas budowy. Jednak jak mówił, program “Mój prąd” będzie rozwijany tak, aby mogły z niego korzystać również wspólnoty mieszkaniowe. “Musimy ten program rozszerzać na kolejne miejsca. Będziemy to oczywiście robić” – zapewnił Piotr Muller.
Rzecznik rządu podkreślił, że program “Mój Prąd” spowoduje zwiększenie udziału energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym i jednocześnie ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Projekt zakłada, że energia będzie produkowana na zasadach prosumenckich – ten kto wytwarza prąd, będzie mógł go później częściowo odebrać, gdy zajdzie taka potrzeba.
Dotacja z rządowego programu na instalację do produkcji tak zwanej “zielonej energii” w gospodarstwie domowym wyniesie pięć tysięcy złotych – jednak nie więcej niż 50 procent poniesionych przez uczestnika kosztów. Jedynym dokumentem uprawniającym do uzyskania dofinansowania ma być umowa z zakładem energetycznym, czyli przyłączenie instalacji do sieci.
Według szacunków Ministerstwa Energii rachunki za prąd osób, które zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę, obniżą się o 20-25 procent.
Program jest przeznaczony dla gospodarstw domowych, w szczególności z terenów słabiej zurbanizowanych. W ramach programu “Mój prąd” będą dofinansowane instalacje o mocy od 2 do 10 kW.
Rząd przewiduje, że dzięki projektowi powstanie dwieście tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych.
Budżet programu wynosi miliard złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/PR24&wcześniejsze/jl/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0