10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości korzystne dla frankowiczów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości korzystne dla frankowiczów. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich. Uznali, że interes i wola kredytobiorców są najistotniejsze i powinny przeważyć, ale to sądy polskie będą podejmowały decyzje o tym co dalej. Sędziowie w ogłoszonym orzeczeniu podkreślili, że nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosił wykładnię unijnego prawa o którą poprosił sąd okręgowy w Warszawie. Rozpatrywał on sprawę państwa Dziubaków, którzy w 2008 roku zaciągnęli kredyt w złotych, ale przeliczany na franki szwajcarskie. Domagali się unieważnienia umowy bo uznali, że nieuczciwe są postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Dziś Trybunał stanął po ich stronie dając zielone światło dla unieważnienia umowy, a nie jak domagał się bank do zmiany klauzuli. Dzisiejsze orzeczenie dotyczy konkretnej sprawy, ale będzie wskazówką jak rozpatrywać podobne, ale każda będzie traktowana indywidualnie. Nie ma tu automatyzmu, to orzeczenie otwiera natomiast drogę frankowiczów do składania pozwów w polskich sądach.

 

*

 

Posiadacze kredytów frankowych są zadowoleni z decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów konsumenckich z powodu zawartych w nich nieuczciwych klauzul.

Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak wyjaśnia, że orzeczenie otworzy drogę do korzystnych dla zadłużonych osób zmian w umowach z bankami. Powiedział, że kredyty we frankach będą mogły być zamieniane w kredyty w złotych oparte o stawkę LIBOR. Dodał, że w pozostałych sytuacjach umowy mogą być unieważniane w całości.
Justyna Dziubak, której sprawę rozpatrywał Trybunał Sprawiedliwości, podkreśla, że kredyt frankowy był powodem wielu zmartwień. Powiedziała, że najgorszy był brak wiedzy, jaki będzie kurs franka szwajcarskiego w dniu spłacania raty.

Sędziowie uznali, że interes i wola kredytobiorców są najistotniejsze i powinny przeważyć, ale to sądy polskie będą podejmowały decyzje o tym co dalej. Sędziowie w ogłoszonym orzeczeniu podkreślili, że nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak&wcześn./zr

IAR/Beata Płomecka/Luksemburg/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520