25 C
Chicago
sobota, 15 czerwca, 2024

Rząd będzie musiał przedstawić nowego kandydata na unijnego komisarza ds. rolnictwa? PiS: Wojciechowski pozostaje polskim kandydatem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Janusz Wojciechowski po bardzo źle ocenionym występie w Parlamencie Europejskim ma niewielkie szanse na akceptację. Rząd będzie musiał przedstawić nowego kandydata na unijnego komisarza ds. rolnictwa – ustaliła „Rzeczpospolita”.

 

Po trzech dniach przesłuchań w Parlamencie Europejskim dwie kandydatury – w tym Janusza Wojciechowskiego – pod znakiem zapytania. Gazeta Rzeczpospolita poinformowała, że w przypadku Polaka decyzja negatywna już zapadła i nie ma on szans na akceptację w Europaralmencie. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, ale odrzucenie Janusza Wojciechowskiego jest bardzo prawdopodobne w poniedziałek, na dodatkowym wysłuchaniu. W kuluarach można usłyszeć, że negatywnie ma być też oceniona kandydatka na komisarza z Francji, która podobnie jak Polak, musi odpowiedzieć pisemnie na dodatkowe pytania.

Janusz Wojciechowski wczoraj otrzymał 6 dodatkowych pytań i dwa dni na odpowiedź. Ale już wczoraj była też znana data dodatkowego wysłuchania. To był sygnał, że dla europosłów odpowiedzi nie będą miały znaczenia i że nastawienie jest negatywne. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że socjaliści, którzy negatywnie ocenili wystąpienie polskiego kandydata, podobnie jak większość grup, wczoraj w liście do kierownictwa Europarlamentu starali się złagodzić negatywne opinie, mówiąc, że Janusz Wojciechowski ma jeszcze drugą szansę. Kluczowe w tej sprawie będzie stanowisko chadeków, największej frakcji w Europarlamencie.

Dodatkowe przesłuchania w Parlamencie Europejskim zostały wczoraj przyspieszone. Miały się odbyć 15 i 16 października, ale ostatecznie zdecydowano, że odbędą się na początku tygodnia. Rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia twierdzą, że chcą dać czas nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, albo na zmianę teki kandydata, co zapewne stanie się w przypadku kandydatki z Francji, albo jak – powiedział Beacie Płomeckiej jeden z urzędników – na zmianę kandydata co jest bardzo prawdopodobne w przypadku Polski.

*

 

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa powiedział, że Janusz Wojciechowski pozostaje polskim kandydatem na komisarza ds. rolnictwa. Według Rzeczpospolitej po zakończeniu wczorajszych przesłuchań w Parlamencie Europejskim Janusz Wojciechowski nie ma szans na akceptację w Europarlamencie. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, ale odrzucenie Janusza Wojciechowskiego jest bardzo prawdopodobne w poniedziałek, na dodatkowym wysłuchaniu
Marcin Ociepa powiedział w Sygnałach Dnia, że ewentualne odrzucenie kandydatury Janusza Wojciechowskiego może być związane z obecną sytuacją w unijnych strukturach.

„Ta kadencja Paramentu Europejskiego jest wyjątkowa pod kątem reżimu przesłuchań komisarzy i myślę, że jest to uwarunkowane przede wszystkim politycznie. Niechęć części czołowych polityków europejskich do polskiego rządu, który sprawił, że nazwisko Janusza Wojciechowskiego i jakiekolwiek innego Polaka, od razu znajdywało się na liście na wczesnym etapie publikacji, że będzie miał problemy z przesłuchaniem. Są siły w UE, które są dość mocno totalne w swoich poglądach, nie uznają, że ktoś się może z nimi nie zgadzać” – wyjaśnił.

Marcin Ociepa dodał, że Janusz Wojciechowski może być ofiarą sporów między Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim.

„Parlament Europejski czuje się pokrzywdzony tym, że wygrała Partia Ludowa, że wszyscy stawiali na pana Webera a przywódcy państw wybrali innego kandydata i Parlament Europejski próbuje wywrzeć większą presję i mieć większy wpływ na kształt KE. Utrącono kandydatury Węgra, Rumunki i już się mówi o utrąceniu kandydatury Francuzki” – podkreślił wiceminister.

Janusz Wojciechowski wczoraj otrzymał 6 dodatkowych pytań i dwa dni na odpowiedź. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że socjaliści, którzy negatywnie ocenili wystąpienie polskiego kandydata, podobnie jak większość grup, wczoraj w liście do kierownictwa Europarlamentu starali się złagodzić negatywne opinie, mówiąc, że Janusz Wojciechowski ma jeszcze drugą szansę. Kluczowe w tej sprawie będzie stanowisko chadeków, największej frakcji w Europarlamencie.

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

Własne + Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1, wczesn./Wj/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520