HomeZachodniopomorskie

Odsłonięto pomnik prezydenta L. Kaczyńskiego w Szczecinie

Odsłonięto pomnik prezydenta L. Kaczyńskiego w Szczecinie

W Szczecinie odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ustawiono przed siedzibą “Solidarności” przy Alei Wojska Polskiego. W uroczystościach uczestniczył, między innymi, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, a także przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda.
Premier Morawiecki mówił, że odsłonięty pomnik ma symboliczny wymiar i mówi o niezwykłych ideach. Zaznaczył, że pomnik ten symbolizuje Polskę sprawiedliwą, zakorzenioną w cywilizacji zachodniej i Polskę, która ma znowu szansę być wielkim krajem.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił również, że pomnik Lecha Kaczyńskiego to także symbol odwagi. Zaznaczył, że Lech Kaczyński walczył o wolną Polskę od najmłodszych lat swojego życia.
Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas odsłonięcia pomnika, napisał, że tragicznie zmarły prezydent całe swe życie pozostał wierny ideałom “Solidarności”. List odczytała szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. Andrzej Duda napisał też, że z czasem Polacy będą coraz bardziej doceniać dalekowzroczność prowadzonej przez Lecha Kaczyńskiego polityki. Zaznaczył, że Lech Kaczyński chciał budować państwo, które broni słabszych i nie boi się silnych.
Przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda mówił, że tragicznie zmarły prezydent nigdy nie zdradził ideałów “Solidarności”. Piotr Duda przypomniał, że Lech Kaczyński był przez lata członkiem związku. Podkreślił, że dla niego to wielki zaszczyt, iż spotkał na swej drodze Lecha Kaczyńskiego. Piotr Duda dodał, że zapamiętał zmarłego prezydenta jako dobrego, ciepłego i radosnego człowieka.
Uroczystości zakończy o 17.00 koncert w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. W południe odprawiono mszę w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dyd

COMMENTS