HomePILNE

CBA: Były szef spółki GetBack Konrad K. zatrzymany na lotnisku Chopina

CBA: Były szef spółki GetBack Konrad K. zatrzymany na lotnisku Chopina

Były szef spółki GetBack Konrad K. został zatrzymany na lotnisku Chopina w Warszawie – poinformował Piotr Kaczorek z CBA. 

Konrada K. zatrzymano na zlecenie prokuratury w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.
Piotr Kaczorek wyjaśnia, że zatrzymanie Konrada K. wiązało się z koniecznością postawienia mu zarzutów w związku z nieprawidłowościami w działaniu grupy kapitałowej GetBack SA. Śledztwo dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w obrocie gospodarczym na szkodę spółki, oraz wyprowadzenia pieniędzy ze spółki w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Sprawa dotyczy także przestępstw, dotyczących manipulacji instrumentami finansowymi i podawania nieprawdy do wiadomości publicznej o działaniach spółki.
Piotr Kaczorek dodaje, że trwają przeszukania nieruchomości należących do Konrada K. Między innymi przeszukiwany jest warszawski apartament zatrzymanego. W śledztwie przesłuchanych zostało już kilkadziesiąt osób. Zabezpieczono tomy dokumentacji oraz wiele danych elektronicznych.
Śledztwo jest prowadzone przez delegaturę CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Generalnej w Warszawie. Śledztwo trwa, czynności są w toku, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.
Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 roku, a w lipcu 2017 jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W kwietniu GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 milionów złotych. Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono “ze wszystkimi zaangażowanymi stronami”. PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF.
W efekcie rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada K. ze stanowiska prezesa spółki, a rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/mitro/sp/kry

COMMENTS