O godz. 19 będą wznowione rozmowy rządu z nauczycielami

O godz. 19 będą wznowione rozmowy rządu z nauczycielami

O godz. 19.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego rozpocznie się kolejna tura negocjacji między rządem, a nauczycielskimi związkami zawodowymi. W piątek wicepremier Beata Szydło złożyła nową propozycję, którą odrzucili związkowcy. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych podtrzymały wcześniejsze deklaracje rozpoczęcia strajku w szkołach w poniedziałek 8 kwietnia. Dzisiejsze spotkanie zaproponowała strona rządowa.

W sobotę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w rozmowie z Polskim Radiem zapowiedział, że na dzisiejszym spotkaniu zostaną przedstawione kolejne propozycje dla nauczycieli. „Przedstawimy dodatkowe wyliczenia, dodatkowe informacje” – mówił Michał Dworczyk.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ZNP, FZZ i oświatowej „Solidarności”. Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz liczy, że propozycja rządu będzie odpowiadała oczekiwaniom związkowców.
Podczas piątkowego spotkania rząd zaproponował porozumienie składające się z dwóch części. Pierwsza to 5-punktowy plan zakładający m.in. 9 procentową podwyżkę od września. Na takie rozwiązania zgadza się oświatowa „Solidarność”. Druga propozycja rządu to pakt społeczny dla nauczycieli, zakładający zwiększenie pensum nauczycielskiego do 22 lub 24 godzin, z jednoczesnym wzrostem wynagrodzeń. Tę propozycję odrzuciły wszystkie związki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0