Zjednoczone Królestwo w ogóle nie opuści UE? May dopuszcza taką możliwość

Zjednoczone Królestwo w ogóle nie opuści UE? May dopuszcza taką możliwość

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że im dłużej będzie trwało znalezienie kompromisu z opozycyjną Partią Pracy w sprawie umowy brexitowej, tym mniej prawdopodobne jest, że Zjednoczone Królestwo w ogóle opuści Unię Europejską. Szefowa brytyjskiego rządu wydała oświadczenie opublikowane przez Downing Street.

Theresa May zauważyła, że istnieją obszary, w których strony są zgodne: również opozycja chce zakończyć swobodny przepływ ludzi towarów i usług i wyjść z Unii Europejskiej na bazie dobrej umowy. Wszyscy chcą także chronić miejsca pracy. “To jest podstawa kompromisu, który może pozwolić uzyskać większość w parlamencie. Zdobycie większości to jedyny sposób na zrealizowanie brexitu” – oceniła premier Wielkiej Brytanii. “Im dłużej to trwa, tym większe jest ryzyko, że Zjednoczone Królestwo w ogóle nie opuści” Wspólnoty – dodała Theresa May.
Do tej pory Theresie May nie udało się uzyskać poparcia wynegocjowanego przez nią porozumienia brexitowego z Unią Europejską. Za jego odrzuceniem głosowała część parlamentarzystów z jej własnej Partii Konserwatywnej oraz Demokratycznej Partii Unionistycznej, która wspiera mniejszościowy rząd. Brytyjska premier usiłuje w tej sytuacji uzyskać poparcie Partii Pracy.
W świetle najnowszych ustaleń Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię Europejską 12 kwietnia. Zgodę na zmianę terminu wyrazić muszą kraje Wspólnoty. Okazją będzie przyszłotygodniowy szczyt, zwołany w trybie nadzwyczajnym.

IAR/wcz./vey/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0