HomeUSA

Nowe restykcje na trasach lotniczych do USA

Nowe restykcje na trasach lotniczych do USA

Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz wnoszenia urządzeń elektronicznych pokłady samolotów lecących do USA z niektórych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Przedstawiciele amerykańskich władz tłumaczą, że restrykcje są skutkiem zwiększonego zagrożenia atakami terrorystycznymi.

Wczoraj jordańskie linie lotnicze Royal Jordanian poinformowały pasażerów, że od dziś nie mogą zabierać na pokłady samolotów lecących do USA laptopów, tabletów, aparatów fotograficznych, odtwarzaczy filmów i konsol do gier. Urządzenia te muszą być umieszczane w walizkach, które trafią do luku bagażowego. Restrykcje nie dotyczą telefonów komórkowych i urządzeń medycznych.
Departament Bezpieczeństwa Krajowego nie wydał oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Według amerykańskich mediów zakaz dotyczy 13 lotnisk na Bliskim Wschodzie i w Afryce, które w ocenie władz USA nie spełniają rygorystycznych standardów bezpieczeństwa.
Jordania jest jak dotąd jedynym krajem, który potwierdził, że znalazł się na liście państw objętych restrykcjami. Przedstawiciele amerykańskiego rządu informują nieoficjalnie, że zakaz przenoszenia w bagażu podręcznym laptopów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych ma związek z informacjami wywiadowczymi, że Al Kaida nadal planuje ataki terrorystyczne poprzez wnoszenie na pokłady samolotów ładunków wybuchowych.

Marek Wałkuski / Waszyngton, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS