HomePILNE

Debata o referendum niepodległościowym w szkockim parlamencie

Debata o referendum niepodległościowym w szkockim parlamencie

Szkocki parlament regionalny rozpoczyna dziś dyskusję nad uchwałą domagającą się od Londynu zielonego światła dla drugiego referendum ws. odłączenia się kraju od Wielkiej Brytanii.

Rządząca krajem Szkocka Partia Narodowa przekonuje, że referendum z czerwca zeszłego roku, w którym obywatele Zjednoczonego Królestwa – głównie głosami Anglików i Waliczykow – opowiedzieli się za wyjściem ze Wspólnoty, zmienia sytuację polityczną na tyle, że uzasadnione jest powtórzenie referendum z września 2014 roku, kiedy to Szkoci opowiedzieli się przeciwko niepodległości.
“Sondaże pokazują, że poparcie dla niej nie spada. Wiele wskazuje, że przeciwnie rośnie. Ja głęboko wierzę w niepodległość, ale decyzję powinni podjąć ludzie” – mówi Polskiemu Radiu minister ds. Europy w szkockim rządzie, Alasdair Allan.
Popierający związek z resztą Królestwa Alastair Cameron szef organizacji Scotland in Union przekonuje jednak, że drugie referendum nie zmieni werdyktu Szkotów, a podczas kampanii rząd zaniedba codzienne zarządzanie krajem. “Tego się obawiam, a nie porażki w referendum” – deklaruje rozmówca Polskiego Radia.
Debata ma się zacząć po 15.00 polskiego czasu. Głosowanie nad uchwałą odbędzie się jutro. Szkoccy konserwatyści, lewica i liberałowie są przeciw. Popierające wniosek SNP i Zieloni mają jednak większość.
Premier Szkocji Nicola Sturgeon domaga się od Londynu rozpisania referendum jeszcze przed zakończeniem negocjacji ws. Brexitu. Szefowa rządu centralnego odpowiadała w zeszłym tygodniu, że “to nie jest dobry czas”, nie wykluczyła jednak, że do głosowania dojdzie. Większość komentatorów zgodna jest, że ze względów politycznych Theresa May nie zdoła na dłuższą metę zablokować głosowania.

TS/ iAR, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS