7.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Nominacje do Fryderyków 2018 i Złote Fryderyki

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Agnieszka Duczmal – światowej sławy dyrygentka i założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus” uhonorowana została Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych. Tymi szczególnymi wyróżnieniami uhonorowani zostali także Zbigniew Wodecki – zmarły 22 maja ubiegłego roku legendarny wokalista, instrumentalista i kompozytor oraz Andrzej Dąbrowski – perkusista, wokalista, kompozytor, dziennikarz i fotografik.
Jak co roku Akademia Fonograficzna Złotymi Fryderykami wyróżnia muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury trzech kategoriach: muzyka rozrywkowa, jazzowa i poważna.
Laudację na cześć laureatów wygłosił przedstawiciel Akademii Fonograficznej, kierownik muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia Piotr Metz. Mówiąc o Agnieszce Duczmal Metz zaznaczył, że przeszła do historii światowej muzyki jako pierwsza kobieta dyrygent, która koncertowała w mediolańskiej La Scali, Teatrze Królewskim w Madrycie i Teatrze Królewskim w Belgii. „Muzyczną pasję początkowo dzieliła pomiędzy operę a pracę w orkiestrze, by ostatecznie poświęcić się swemu zespołowi życia: Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, której jest do dziś dyrektorem i kierownikiem artystycznym” – mówił Piotr Metz. Dodał, że koncertowała z nim na całym świecie z artystami tak różnymi, jak pianistka Martha Argerich i gitarzysta jazzowy Al Di Meola. Nagrała z nią ponad 50 płyt, dokonała wielu światowych prawykonań.
Wspominając Zbigniewa Wodeckiego Piotr Metz podkreślił, że był to człowiek-orkiestra dosłownie i w przenośni, który z humorem, wdziękiem i lekkością mierzył się z każdym artystycznym wyzwaniem. „Pozostawił po sobie wakat także w kategorii najbardziej uśmiechnięta twarz w polskiej muzyce; wakat na zawsze, bo nie do zastąpienia” – podkreślił kierownik muzyczny radiowej Trójki.
Piotr Metz mówiąc o Andrzeju Dąbrowskim podkreślał, że był perkusistą najlepszych polskich zespołów jazzowych, koncertował i nagrywał płyty z legendarnymi muzykami zagranicznymi. Jak mówił zaczynał jeszcze z Wojciechem Karolakiem w jego licealnym trio i u Andrzeja Kurylewicza na pierwszym Jazz Jamboree, potem grał ze wszystkimi, w tym m.in. z „Ptaszynem”, Komedą, Nahornym, Trzaskowskim, Urbaniakiem, Stańką i raperem Ten Typ Mes.
Podczas konferencji w Warszawie ogłoszono także nominacje do 24. edycji nagród Fryderyki 2018. To jedne z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Co roku Akademia Fonograficzna wyróżnia najwybitniejszych polskich artystów z różnych gatunków muzyki. Najwięcej, bo aż pięć nominacji w muzyce rozrywkowej, otrzymała Daria Zawiałow za „Fonograficzny Debiut Roku”, za płytę „A kysz!” w kategorii „Album Roku Alternatywa”, za teledysk roku „Na skróty”, a w kategorii najlepszy utwór nominowane zostały jej dwa wykonania „Jeszcze w zielone gramy” i „Na skróty”. W kategorii muzyki rozrywkowej do nagrody za „Fonograficzny Debiut Roku” nominowani został oprócz Darii Zawiałow, Jacek Królik, Mery Spolsky, Rosalie oraz Smolasty. Na Fryderyka za najlepszy utwór szanse mają także dwie piosenki Ani Dąbrowskiej: „Porady na zdrady (Dreszcze)” i „Z tobą nie umiem wygrać”, a także Kortez za „Dobry moment”. Za popowy album roku nominacje otrzymali: Anita Lipnicka & The Hats za album „Miód i dym”, Grzegorz Hyży za „Momenty”, Kortez za „Mój dom”, Maciej Maleńczuk za „Maleńczuk gra Młynarskiego” oraz Natalia Przybysz za „Światło nocne”, a za rockowy Coma („Metal Ballads vol. 1”), Decapitated (Anticult), Dr Misio (Zmartwychwstaniemy), Hey (CDN) i Jamal (1994). Oprócz tego Fryderyki zostaną przyznane także za najlepszy album: hip hopowy, alternatywny, elektroniczny i muzyki korzeni.
Adam Bałdych, Anna Gadt, Dominik Wania, Maciej Obara, Marek Napiórkowski, Mateusz Smoczyński, Pianohooligan/Piotr Orzechowski – to z kolei twórcy nominowani do tegorocznych Fryderyków w kategorii „Artysta Roku” w muzyce jazzowej. Nominowani też zostali młodzi artyści jazzowi w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”, a są to: EABS, Kasia Pietrzko, Krzysztof Dziedzic, Kuba Więcek i Tomasz Chyła. Wśród nominowanych albumów muzyki poważnej znalazły się albumy wydane przez Polskie Radio: „Antonio Caldara – Maddalena ai piedi di Cristo (Magdalena u stóp Chrystusa)” w kategorii album roku muzyka dawna; „Chopin Romantycznie” w kategorii album roku recital solowy i „Franz Schubert” Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka w kategorii album roku muzyka kameralna.
Statuetki zostaną wręczone w 20 kategoriach podczas dwóch gali w Warszawie: 16 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w kategorii muzyki poważnej, 24 kwietnia – w pozostałych kategoriach w Teatrze Polskim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Dorota Piotrowska/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520