Niemiłosierny skwar. Pociągi opóźnione, lasy płoną, ludzie mdleją

Niemiłosierny skwar. Pociągi opóźnione, lasy płoną, ludzie mdleją

Na zachodzie o 14.00 termometry wskazały 37 stopni. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują niemal w całym kraju. Nieco niższe temperatury są na północnym wschodzie i krańcach południowych.

Jak informuje Szymon Ogórek z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najgoręcej jest w Poznaniu. “To właśnie w Poznaniu o 14.00 termometry wskazały 37 stopni Celsjusza” – mówi synoptyk. “Chłodniej jest na wschodzie kraju: od 31 do 32 stopni, a najchłodniej na krańcach południowych – około 30 stopni” – dodaje.
Szymon Ogórek tłumaczy skąd napłynęło do Polski tak upalne powietrze. “Strefa gorącego powietrza dotarła znad basenu Morza Śródziemnego, a wcześniej znad północnej Afryki. To jest typowy napływ powietrza zwrotnikowego, które przyczynia się do wystąpienia fali upału” – mówi.
Synoptycy ostrzegają mieszkańców północnej części kraju przed burzami z gradem, które przejdą po południu. Porywy wiatru w czasie burz mogą sięgnąć do 90 kilometrów na godzinę.
Jutro w całym kraju temperatura spadnie.

 

**

 

Upał spowodował utrudnienia na kolei. W związku z bardzo wysokimi temperaturami do 18:00 PKP-PLK odnotowały 133 zdarzenia. Opóźnione są 84 pociągi pasażerskie. Występują 3 przerwy w ruchu spowodowane deformacją torów na liniach Lasek-Sieniawa na Podkarpaciu, Bieniowiec-Pierściec oraz Zebrzydowice-Kaczyce na Śląsku. Poinformował o tym na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

 

**

Ratownicy TOPR interweniowali w środę osiem razy. Ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformował, że akcje nie były wymagające. Podczas interwencji u turystów stwierdzono między innymi urazy nóg i głowy oraz zasłabnięcia. Poza tym dwie osoby wymagały pomocy przy zejściu ze szlaku.
Toprowcy byli wzywani między innymi w rejon Piekiełka, buli pod Rysami, Przysłopu Miętusiego, Hali Gąsienicowej, Morskiego Oka, Granatów i Doliny Pięciu Stawów.

 

**

W okolicach Przysuchy w województwie mazowieckim płonie las. Ogień objął już powierzchnie 40 hektarów. Na miejscu jest 90 strażaków i 40 samochodów oraz dwa samoloty gaśnicze.
Duży pożar lasu jest między Mysłakowicami a Dąbrową w gminie Odrzywół – powiedział RDC asp. Marcin Kowalski z Komendy Powiatowej PSP w Przysusze.
Ogień przenosi się wierzchołkowo. Do pomocy miejscowym strażakom zadysponowano zastępy z województwa łódzkiego.

IAR/RDC, KK&MT/vey/moc

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/TOPR/Pilecki/wk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TT/vey/wk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/jf//kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0