HomePILNE

Niemcy znów piszą o “polskim obozie zagłady”

Niemcy znów piszą o “polskim obozie zagłady”

Niemcy po raz kolejny używają nieprawdziwego sformułowania “polski obóz zagłady”. W miejscowości Connstatt pod Stuttgartem 9 listopada odbędą się uroczystości związane rocznicą “Nocy kryształowej” – pogromem niemieckich Żydów. Organizatorzy, zapraszając na obchody, na szeroko rozpowszechnionej ulotce napisali, że Auschwitz – Birkenau był polskim obozem zagłady.

W niemieckiej ulotce czytamy, że w “polskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau komendant obozu Rudolf Hoess latem 1941 roku rozpoczął masowe mordy na sowieckich jeńcach wojennych z wykorzystaniem cyklonu B”. W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś zapewnił, że nasza placówka dyplomatyczna już podjęła interwencję w tej sprawie. “Szczerze doceniamy inicjatywę upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej i walkę z przejawami antysemityzmu i rasizmu, ale przykre jest to, że przy okazji rocznicy tak tragicznego wydarzenia jak Noc Kryształowa niemieccy organizatorzy w swoim zaproszeniu piszą że KL Auschwitz-Birkenau był jakoby polskim obozem zagłady” – powiedział Dariusz Pawłoś.

Organizatorami uroczystości w Connstatt są liczne niemieckie partie i stowarzyszenia – m. in. Antyfaszystowski Sojusz ze Stuttgartu, partia lewicowa, Komunistyczna Partia Niemiec, partia Zielonych oraz związki zawodowe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/dw

COMMENTS