HomeŚwiat

Niemcy: Merkel mimo krytyki chce być kanclerz i szefową CDU

Niemcy: Merkel mimo krytyki chce być kanclerz i szefową CDU

Angela Merkel mimo niezadowolenia w szeregach CDU chce pozostać kanclerz Niemiec na kolejną kadencję. Planuje też nadal szefować partii wbrew krytyce w szeregach CDU za rezultat koalicyjnego kompromisu. Poinformowała o tym w wieczornym wywiadzie dla telewizji ZDF. “Obiecałam wyborcom cztery lata, a należę do ludzi, którzy dotrzymują obietnic” – powiedziała Merkel w ZDF. 

Od kilku dni pod adresem Merkel padają słowa krytyki ze strony członków CDU. W przekonaniu zwłaszcza konserwatywnych kręgów tego ugrupowania, Merkel za cenę utrzymania się u władzy uległa naciskom ze strony partnerów z CSU i SPD oddając im dwa kluczowe ministerstwa. Socjaldemokraci obsadzą resort finansów, bawarska CSU – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
W wywiadzie dla ZDF kanclerz broniła swoich decyzji. “To było bolesne, ale jak sądzę, akceptowalne rozstrzygnięcie” – powiedziała. Nie chciała się jednak odnieść do doniesień mediów, że podczas negocjacji była poddawana szantażowi ze strony współpartnerów. O tym mówił publicznie także jeden z liderów SPD Lars Klingbeil. Stwierdził: “Jeszcze jeden dzień rozmów, a dostalibyśmy nawet urząd kanclerski”.
Kanclerz poinformowała, że nazwiska nowych ministrów z CDU poda przed walnym zebraniem chadecji, planowanym na 26 lutego. Zapewnia, że do rządu wejdą też młodzi, mniej znani działacze. To odpowiedź na postulat odmłodzenia rządzącej ekipy, zgłaszany przez młodzieżówkę CDU.

Informacyjna Agnecja Radiowa / IAR / Agnieszka Wolska/em/kano

COMMENTS