Premier Morawiecki o stosunkach polsko- żydowskich

Premier Morawiecki o stosunkach polsko- żydowskich

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał podczas spotkania z mieszkańcami Chełma, że jednym z najważniejszych działań jego rządu jest walka o prawdę historyczną.
Szef polskiego rządu odniósł się do trwającego od kilku tygodni konfliktu wokół nowelizacji ustawy o IPN.„Temat jest dużo ważniejszy niż wydaje się powierzchownie” – mówił Mateusz Morawiecki. “To nie jest tylko prawda o naszych bohaterach z czasów drugiej wojny światowej. To jest walka o prawdę, a w związku z tym również o to, w jaki sposób świat będzie urządzony. Czy będziemy organizowali nasze życie wokół prawdy, nie tylko historycznej, ale również sprawiedliwości, również zasad współżycia, takiego, jakiego byśmy chcieli, zasad solidarnego współżycia, czy będziemy przykrywać tę prawdę fałszem historycznym” – powiedział premier. Podkreślił, że walka o prawdę historyczną jest wspólnym interesem naszym i współczesnego Izraela.
Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jako naród zasłużyła na drzewo “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, ponieważ to na okupowanych ziemiach polskich Niemcy stosowali największe represje za pomoc Żydom, a jednocześnie to u nas pomagało Żydom najwięcej osób. “Te liczby, które czasami są podawane, są do siebie nieporównywalne”- zauważył premier, przypominając, że w Polsce kara śmierci groziła nie tylko tym, którzy pomagali Żydom, ale i ich rodzinom. Tymczasem w krajach zachodniej Europy karano za to grzywną lub więzieniem. Mateusz Morawiecki powiedział, że na Zachodzie całe państwa kolaborowały z hitlerowskimi Niemcami, a w Polsce państwo podziemne wydawało wyroki śmierci na tych, którzy denuncjowali Żydów. Premier podkreślił, że wymaga to badań historycznych, ale i głośnego, polskiego “nie” wobec tych, którzy zrównują przestępstwa i zbrodnie czasów komunistycznych wobec Żydów i Holocaust i usiłują Polaków obarczyć odpowiedzialnością za Holocaust. Apelował też o unikanie antysemickich wypowiedzi, bo – jak zaznaczył – “są one wodą na młyn naszych wrogów i przeciwników”.
Premier mówił też o historii obu narodów i ich relacjach. “Mamy prawie tysiąc lat współpracy na jednych ziemiach z Żydami, co nie ma porównania z innymi krajami w Europie, a co za tym idzie na świecie. Żydzi czuli się na naszych ziemiach szczęśliwi. Wielu z nich żyło w Chełmie”- dodał Mateusz Morawiecki.
Premier wyraził też nadzieję, że wydarzenia ostatnich tygodni, spór wokół nowelizacji ustawy o IPN, przyniosą pozytywny skutek i świat dowie się prawdy o wspólnej, wielowiekowej historii narodów polskiego i żydowskiego.
Przed spotkaniem w chełmskiej bibliotece premier złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą Szmula Zygielbojma, związanego przed wojną z Chełmem polityka żydowskiej partii Bund i członka Rady Narodowej RP w Londynie. Szmul Mordechaj Zygielbojm 12 maja 1943 roku w proteście przeciwko obojętności świata wobec Holokaustu popełnił samobójstwo. W 2008 roku na domu w Chełmie, w którym mieszkał, odsłonięto tablicę upamiętniającą Zygielbojma.
Premier Mateusz Morawiecki podczas pobytu na Lubelszczyźnie odwiedził również Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Wraz z wicemarszałek Sejmu Beatą Mazurek złożył wieniec przy “polanie mogił”. Niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od maja 1942 roku do października 1943 roku na linii kolejowej Chełm – Włodawa. Prowadzono w nim zagładę ludności żydowskiej. Niemcy kierowali do niego transporty z gett i obozów pracy w okupowanej przez nich Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wcześn./dwi./dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0