6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Nie żyje Jerzy Cnota – wybitny aktor zmarł po długiej chorobie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie żyje Jerzy Cnota, pochodzący ze Śląska aktor filmowy i telewizyjny znany z takich obrazów jak „Janosik”, „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” czy „Miś”. Jerzy Cnota zmarł w czwartek 10 listopada 2016 po długiej i ciężkiej chorobie. W październiku skończył 74 lata.

Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Potem jego rodzina przeniosła się do Chorzowa, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego. Skończył potem filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim i eksternistycznie warszawską PWST. Jeszcze w czasie studiów występował w teatrach studenckich i Piwnicy pod Baranami. W 1965 roku zadebiutował w filmie grając rolę Nowoka w obrazie Juliana Dziedziny „Święta wojna”.

W 1969 i 1971 roku zagrał w dwóch śląskich filmach Kazimierza Kutza – „Soli ziemi czarnej” i „Perle w koronie”. Od tego momentu rozpoczęła się jego bogata kariela filmowa i serialowa. Grywał głównie role drugoplanowe i epizodyczne, ale takie, które zapisywały się w pamięci widzów zawsze wywołując u nich uśmiech i sympatię.

Był Jerzy Cnota jednym ze zbójników w „Janosiku”, autostopowiczem w „Podróży za jeden uśmiech”, pasażerem autobusu w „Niespotykanie spokojnym człowieku”, pracownikiem kotłowni w „Misiu” czy przewoźnikiem po Dnieprze w „Ogniem i mieczem”. Grywał też w filmach śląskich takich jak „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Komedianci z wczorajszej ulicy” czy „Sławna jak Sarajewo”. W ostatnich latach widzowie kojarzyli Cnotę jako emeryta Tadeusza Kopcińskiego w telewizyjnym „Świecie według Kiepskich”. – Moją cnotą jest wierność Śląskowi. Ale ten Śląsk nie jest taki sam, gdy wróciłem tu po 37 latach. Kiedyś było weselej. Ludzie byli życzliwsi – mówił Jerzy Cnota w rozmowie z „DZ”. Aktor od wielu lat mieszkał w Chorzowie. W 2009 roku otrzymał nagrodę prezydenta tego miasta w dziedzinie kultury. Miesiąc temu na ulicy Wolności odsłonięto mural z jego podobizną.

Tomasz Szymczyk (aip), Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520