Naukowcy opracowali dokładniejszą metodę zabezpieczania śladów w kryminalistyce

Naukowcy opracowali dokładniejszą metodę zabezpieczania śladów w kryminalistyce

Amerykańskie media obszernie informują o nowej metodzie zabezpieczania śladów w kryminalistyce. Pozwala ona na dużo dokładniejsze analizy niż dotychczas i szybkie wykrywanie fragmentów DNA.

Innowacyjny system został opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Flinders, w Australii. Autorzy przebadali 264 odciski pozostawione przez 11 osób. Udało im się stworzyć specjalny barwnik, który pozwala szybko zobaczyć DNA pozostawione z odciskiem naszej skóry.
Dotychczasowe metody zbierania śladów na miejscach przestępstw, umożliwiają analizy w ograniczonym zakresie. Badania DNA są stosowane jedynie w najpoważniejszych sprawach. Są czasochłonne, a podczas pracy policyjnych techników zdarzają się błędy, które niweczą efekty.
Eksperci zwracają uwagę, że w odciskach pozostawiamy ślady komórek z różnym natężeniem. “Istnieją siewcy czyli osoby, które pozostawiają bardzo dużo materiału genetycznego na dotykanych przedmiotach. Dotychczas było trudno stwierdzić kim są” – powiedział w rozmowie z telewizją Fox News, profesor Adrian Linacre z Uniwersytetu Flinders. Naukowcy ustalili też, że to mężczyźni gubią więcej DNA od kobiet, a najwięcej śladów znajduje się w odciskach palców.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/mcm/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0