HomeCiekawostki

NASA rekrutuje do eksperymentu przed misją na Marsa. 8 miesięcy izolacji w ośrodku szkoleniowym w Moskwie

NASA rekrutuje do eksperymentu przed misją na Marsa. 8 miesięcy izolacji w ośrodku szkoleniowym w Moskwie

NASA szuka ochotników, którzy byliby w stanie przetrwać w całkowitej izolacji w ośrodku szkoleniowym w Moskwie. Badanie ma na celu wyodrębnienie problemów, jakie pojawią się w grupie osób przebywających długo w jednym miejscu. Dzięki temu – być może – uda się przygotować kiedyś grupę ochotników, którzy będą wysłani z misją na Marsa lub na Księżyc.

Co wiemy na temat planowanego eksperymentu Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej?

  • eksperyment odbędzie się w Rosji, ośrodek szkoleniowy ulokowano w Moskwie;
  • osoby biorące w nim udział będą przebywać w zamknięciu 8 miesięcy;
  • w trakcie eksperymentu uczestnicy będą brali udział w rozmaitych ćwiczeniach, np. będą musieli wykorzystywać do pracy roboty lub wirtualną rzeczywistość.

Rezultaty eksperymentu zostaną wykorzystane podczas przygotowywania programu Artemis – w jego ramach mają się odbywać misje kosmiczne na Księżyc i na Marsa.

Jak podaje CNN, NASA poszukuje:

  • zdrowych osób w wieku 30-55 lat;
  • uczestnicy muszą biegle władać językiem angielskim i rosyjskim;
  • uczestnicy muszą mieć wyższe wykształcenie (preferowane medyczne) lub szkolenie wojskowe.

Thomas Williams, naukowiec z Human Factors and Behavioral Performance Element powiedział w rozmowie z CNN, że dla NASA badania nad izolacją społeczną maja ogromne znaczenie: Izolacja społeczna jest dla nas bardzo ważnym obszarem badań. (…) Izolacja jest związana z wyższym poziomem stresu i wpływa na fizjologiczne i psychiczne samopoczucie.

Badanie będzie przeprowadzone w rosyjskim Instytucie Problemów Biomedycznych. Obiekt był wykorzystywany do serii rosyjskich próbnych misji kosmicznych w 2011 roku. Tym razem obiekt zostanie tak przygotowany, by odzwierciedlał warunki środowiskowe podobne do tych, które są obecne na Marsie.

 

js aip

COMMENTS