HomeCiekawostki

NASA ostrzega przed bliskim przelotem QW7

NASA ostrzega przed bliskim przelotem QW7

Koniec Świata: kiedy asteroida uderzy w Ziemię? W kierunku naszej planety z ogromną prędkością zbliża się asteroida (467317) 2000 QW7. Amerykańscy naukowcy z NASA oszacowali jakie ryzyko i zagrożenie niesie ze sobą ewentualne zderzenie asteroidy z Ziemią. 

 

QW7 jest gigantyczną asteroidą. Obiekt porusza się w kosmosie z prędkością blisko 20 000 km/h. Asteroida według wstępnych obliczeń ma od 950 do nawet 2100 metrów średnicy. Niestety coraz bardziej zagraża Ziemi.

 

Naukowcy z NASA są jednak pewni, że asteroida 2000 QW7 we wrześniu nie uderzy w Ziemię. Od katastrofy będą nas dzielić miliony kilometrów (asteroida minie naszą planetę dokładnie 5-7 mln km). Ponowne bardzo bliskie spotkanie Ziemi i asteroidy nastąpi dopiero jesienią 2038 roku.

 

Naukowcy nieustannie starają się kontrolować trajektorię lotów wszystkich dostrzegalnych z naszej, ziemskiej perspektywy obiektów kosmicznych. Niestety nie wszystko da się przewidzieć. Jakie skutki odczułaby nasza planeta, gdyby doszło do zderzenia z asteroidą?

 

– Wszystko zależy od dwóch czynników: rozmiarów asteroidy i szybkości z jaką się porusza. Asteroidy, czasami nazywane planetami mniejszymi, są skalistymi, pozbawionymi powietrza resztkami z wczesnego powstania naszego Układu Słonecznego około 4,6 miliarda lat temu. – tłumaczą eksperci z NASA.

 

Przykłady zniszczeń:

 

 

  • asteroida do 50 m – zniszczenie dotknie średniej wielkości miasto; mogą pojawić się pożary i fale tsunami,

 

  • do 150 m – zniszczenia obejmują kilkaset kilometrów kwadratowych

 

  • do 300 m – totalne zniszczenia w promieniu 100 km, szkody w promieniu kilkuset kilometrów

 

  • do 600 m – tsunami na całej planecie, zniszczenia obszaru porównywalnego z Polską

 

  • do 1000 m – poważne zmiany klimatyczne odczuwalne na całej planecie, zniszczony obszar porównywalny z całą Europą

 

  • do 5000 m – globalne zniszczenie, pyły powstałe w wyniku kolizji zasłaniają Słońce, wieloletnia zima na całej planecie

 

 

Niestety w przestrzeni kosmicznej krążą miliony, a nawet miliardy różnego rodzaju obiektów. Dotychczas naukowcy na listę niebezpiecznych obiektów dla Ziemi wpisali m.in.

 

 

  • asteroidę (101955) Bennu (odkrycie 11 września 1999 r.) o średnicy ok. 560 metrów,

 

  • (99942) Apophis, 13 kwietnia 2029 roku znajdzie się niebezpiecznie blisko Ziemi,

 

  • asteroidę (433) Eros, która najbliżej Ziemi będzie w 2056 roku

 

  • asteroidę 2018 XB4, która najbliżej Ziemi znajdzie się w 2092 roku.

 

 

Planetoida, inaczej asteroida to ciało niebieskie o rozmiarach od kilku metrów do czasem ponad 1000 km. Asteroida obiega gwiazdę – głównie Słońce. Ciało niebieskie jest zbudowane z formy skalnej lub lodowej. W styczniu 2019 roku znanych było ponad 790 tys. planetoid.

 

TW aip


COMMENTS