HomePILNE

Na Litwę przerzucany jest amerykański sprzęt wojskowy

Na Litwę przerzucany jest amerykański sprzęt wojskowy

Na Litwę dziś i jutro przerzucany jest amerykański ciężki sprzęt wojskowy. Związane jest to z przybyciem do tego kraju amerykańskich żołnierzy. Sprzęt transportowany jest przede wszystkim koleją, ale na drogach trzeba uważać też na kolumny pojazdów wojskowych.
Mieszkańcy Litwy już rano otrzymali ostrzeżenia o tym, że na głównych drogach mogą pojawić się utrudnienia. Pięciuset żołnierzy ma stacjonować na poligonie w miejscowości Podbrodzie, która znajduje się około 50 km od Wilna. Sojusznicy transportują ciężki sprzęt, w tym czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley.
Amerykańskie wojsko na Litwie będzie przebywać przez pół roku. Miesiąc temu litewskie ministerstwo obrony informowało, że Litwa długo i konsekwentnie zabiegała o obecność Amerykanów w tym kraju. Jak argumentował minister Raimundas Karoblis siły USA są ważnym czynnikiem odstraszającym. Amerykanie będą wspólnie z Litwinami uczestniczyć w ćwiczeniach i wymieniać się doświadczeniem.
Przerzut wojskowego sprzętu do Podbrodzia zakończy się jutro.
Decyzję o wzmocnieniu swojej wschodniej flanki i rozlokowaniu wojsk w Polsce oraz krajach bałtyckich NATO podjęło w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i aneksję Krymu w 2014 roku. Jest to część operacji Atlantic Resolve, która ma zapewnić trwałą, rotacyjną obecność sił USA na starym kontynencie.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wcześniejsze/Kamil Zalewski, Wilno/mcm/sk

COMMENTS