Na jednej z planet pozasłonecznych wykryto wodę. Są szanse na istnienie tam życia?

Na jednej z planet pozasłonecznych wykryto wodę. Są szanse na istnienie tam życia?

Choć na jednej z planet pozasłonecznych właśnie wykryto wodę, szanse na istnienie tam życia są raczej nikłe. Tak uważają eksperci, którzy studzą wyobraźnię entuzjastów poszukujących życia poza Ziemią.

Chodzi o egzoplanetę K2-18b, zaobserwowaną dzięki teleskopowi Hubble’a. Odkrywcy piszą na portalu tygodnika “Nature”, że nawet połowa atmosfery tej planety może składać się właśnie z wody. Co więcej planeta ta znajduje się w tak zwanej strefie zamieszkiwalnej, to znaczy, że temperatura przy powierzchni – od zera do czterdziestu stopni Celsjusza – sprzyja istnieniu
życia. Ale sama woda to za mało, zwraca uwagę popularnonaukowy portal “Wszechświat Dziś” (Universe Today), bo śladami życia są też metan i azot, a tych na egzoplanecie nie wykryto. Poza tym aktywność macierzystej gwiazdy, wokół której krąży K2-18b, nie sprzyja życiu.

Według jeszcze innych naukowców duże ciśnienie i grawitacja na tej planecie mogą blokować powstawanie DNA i podobnych cząsteczek niezbędnych do istnienia życia. Badacze zgadzają się natomiast niemal jednogłośnie, że aktywności biologicznej trzeba we wszechświecie szukać dalej.

IAR/ Rafał Motriuk/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0