18.6 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Mój drogi samochodziku…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Najczęściej wskazywanym długotrwałym skutkiem pandemii jest wzrost cen samochodów i części do nich. W Polsce takiej odpowiedzi udzieliło 54 proc. respondentów – wynika z badania „MotoBarometr 2021. Nastroje w automotive w Polsce i Europie”.

Według badania „MotoBarometr 2021. Nastroje w automotive w Polsce i Europie” przeprowadzonego przez Exact Systems w 11 państwach europejskich, 30 proc. przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych uważa, że polskie automotive zostało w mniejszym stopniu dotknięte pandemią niż w innych państwach Unii Europejskiej. To najwyższy wynik wśród krajów objętych badaniem.

 

Niepewnos´c´ co do kolejnych fal epidemii i kryzys półprzewodnikowy przełożyły sie? na niejednoznaczne prognozy dotyczące powrotu do sytuacji sprzed kryzysu – wskazali autorzy badania. 32 proc. respondentów oceniło, że „wolumeny produkcyjne zostaną odbudowane za 2-3 lata”, 31 proc. – że do końca przyszłego roku, a 22 proc. – do końca tego roku. W 8 na 11 krajów najczęściej wskazywanym długotrwałym skutkiem COVID-19 jest wzrost cen samochodów i części do nich. W Polsce takiej odpowiedzi udzieliło 54 proc. badanych.

 

Z kolei 63 proc. przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych w Polsce uważa, że COVID-19 ma niekorzystny wpływ na ich działalność. Z takim wynikiem Polska sytuuje się w środku badanej stawki. Najbardziej dotknięte skutkami koronawirusa zostało automotive w Portugalii (81 proc. wskazań na niekorzystny i bardzo niekorzystny wpływ) oraz na Węgrzech (80 proc.), a najmniej w Turcji (49 proc.).

 

Prezes Exact Systems Paweł Gos, cytowany we wtorkowej informacji firmy, zwrócił uwagę na pogłębiający się kryzys półprzewodnikowy. „Kolejna fala pandemii COVID-19 przed nami. W konsekwencji mamy zerwane łańcuchy dostaw, które wymuszają postoje w fabrykach, już nawet kilkumiesięczne. To wszystko dotyka klientów salonów samochodowych, którzy na nowe +cztery kółka+ muszą czekać nawet 9-12 miesięcy” – powiedział.

 

W kaz˙dym z 11 pan´stw, w kto´rych przeprowadzono badanie, przedstawiciele zakładów motoryzacyjnych najcze?s´ciej byli zdania, z˙e automotive w ich kraju ucierpiało tak samo jak w pozostałych krajach UE (w Polsce – 43 proc. wskazań). Zdaniem autorów badania warto przyjrzeć się drugiej najczęściej wskazywanej odpowiedzi, która rzuca światło na stan motobranz˙y w poszczególnych krajach po kilkunastu miesia?cach pandemii. W Polsce najwięcej przedstawicieli motozakłado´w jest zdania, z˙e polskie automotive ucierpiało mniej niz˙ pozostałe kraje UE. Uważa tak prawie co trzeci pytany (30 proc.). Z kolei w Belgii odsetek ten to 24 proc., a w Turcji – 21 proc. Z kolei w krajach Po´łwyspu Iberyjskiego wie?cej respondento´w twierdzi, z˙e ich motobranz˙a ucierpiała bardziej niz˙ w pozostałych krajach Unii – w Hiszpanii co trzeci, a w Portugalii co czwarty.

 

W os´miu na 11 badanych krajów najczęściej wskazywanym długotrwałym skutkiem pandemii jest wzrost cen samochodów i części do nich. W trzech pozostałych państwach ta odpowiedz´ była wymieniana w drugiej kolejności, jednak za każdym razem wskazała na nia? ponad połowa przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych.

 

Jacek Opala z Exact Systems spodziewa się, że wzrost cen samochodów w przypadku marek popularnych w 2022 r. osiągnie dynamikę ok. 15 proc. rdr; w segmencie premium może to być nawet 25 proc. rdr. Według niego tanieć będą auta elektryczne, „co w konsekwencji pomoże w przesiadaniu się między innymi polskich kierowców na zeroemisyjne pojazdy”.

 

Badanie „MotoBarometr 2021. Nastroje w automotive w Polsce i Europie” przeprowadziła Exact Systems na celowej próbie przedstawicieli firm z sektora automotive – m.in. producentów samochodów, poddostawców części i komponentów samochodowych. Wielkos´c´ próby wyniosła 776 respondentów z Polski, Belgii, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier. Badanie zrealizowano metoda? telefonicznych wywiadów (CATI), ankiet online oraz ankiet indywidualnych od maja do lipca 2021 r. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

 

maja/ mmu/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520