Minister Jerzy Kwieciński: USA dostrzegają rosnącą pozycję polityczną i gospodarczą Polski w Europie

Minister Jerzy Kwieciński: USA dostrzegają rosnącą pozycję polityczną i gospodarczą Polski w Europie

Minister Jerzy Kwieciński wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone dostrzegają rosnącą pozycję polityczną i gospodarczą Polski w Europie. W pierwszym dniu wizyty w Waszyngtonie szef resortu Infrastruktury i Rozwoju spotkał się z amerykańskim sekretarzem handlu Wilburem Rossem.

Minister Kwieciński powiedział, że choć gospodarka USA też rozwija się szybko, to pięcioprocentowe tempo wzrostu gospodarczego Polski robi na Amerykanach duże wrażenie. „My jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie” – powiedział minister w wywiadzie dla Polskiego Radia. Szef resortu infrastruktury i rozwoju poinformował, że jednym z głównych tematów rozmowy z sekretarzem Wilburem Rossem była sprawa polsko-amerykańskiej wymiany handlowej. „W tej chwili to jest 15 miliardów dolarów czyli 2,8% naszej wymiany handlowej ale ona cały czas rośnie” – mówił wskazując na 28% wzrost polskiego eksportu do USA w 2017 i 19% w 2018 roku. Minister podkreślił, że z roku na rok rosną też amerykańskie inwestycje w Polsce. „Po firmach niemieckich firmy amerykańskie są największym inwestorem w Polsce” – powiedział szef resortu Infrastruktury i Rozwoju. Jerzy Kwieciński poinformował, że jednym z głównych tematów spotkania z sekretarzem Rossem była sprawa inwestycji w Inicjatywę Trójmorza. Zdaniem ministra inwestorzy z USA są bardzo zainteresowani tym projektem.
W pierwszym dniu wizyty w Waszyngtonie Jerzy Kwieciński spotkał się także przedstawicielami Amerykańskiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz ośrodka analitycznego The Atlantic Council. Dziś minister ma zaplanowane między innymi spotkania w Kongresie.
W czwartek 18 lipca w Nowym Jorku podpisze umowę przystąpienia Polski do Rady Rządowej United Nations Global Compact. Polska będzie pierwszym krajem z Europy Środkowej i Wschodniej, który przystąpi to tej organizacji, angażującej biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. W piątek Jerzy Kwieciński otworzy Kongres 60 milionów w Buffalo, którego celem jest integracja polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0