HomeCiekawostki

Dziś [16 lipca] częściowe zaćmienie Księżyca. Mija 50. lat od rozpoczęcia misji Apollo 11

Dziś [16 lipca] częściowe zaćmienie Księżyca. Mija 50. lat od rozpoczęcia misji Apollo 11

Fani obserwacji nieba będą mogli dziś obejrzeć częściowe zaćmienie Księżyca. Dziś także mija 50. lat od rozpoczęcia misji Apollo 11, której celem było lądowanie człowieka na Księżycu.

Początek częściowego zaćmienia Księżyca o godz. 20.44. Jednak jego najciekawszą część będzie można oglądać od godziny 22.00 do 2.20 w nocy. „Wyraźny cień Ziemi na tle tarczy Księżyca będzie widoczny o godzinie 22.02” – wyjaśnia doktor Weronika Śliwa kierownik Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Jak dodaje ekspertka, największa część tarczy księżyca będzie zaćmiona o godz. 23.30. W maksimum zaćmienia będzie przesłonięte około 60-65 proc. tarczy Księżyca.

Planetarium w Centrum Nauki Kopernik organizuje wspólną obserwację częściowego zaćmienia Księżyca – dodaje Weronika Śliwa. „Będzie to połączenie obserwacji zaćmienia i historii lotów kosmicznych, ponieważ 16 lipca to dzień, kiedy na Księżyc wyruszyła wyprawa Apollo 11 i miało to miejsce dokładnie 50 lat wcześniej, więc można powiedzieć, że Księżyc świętuje z nami” – mówi Weronika Śliwa.

W ramach świętowania 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu przez kolejne dni w Centrum Nauki Kopernik będzie można wziąć udział w warsztatach, dyskusjach z ekspertami i pokazach filmowych.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/Rita/kry

COMMENTS