Od kilku miesięcy grupa mieszkańców okolic ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie protestuje przeciwko spalarni śmieci, która ma powstać niedaleko ich domów.
Protestowali już przed ratuszem, próbowali rozmów z prezydentem, pisali petycje. Zarzucają władzom miasta i inwestorowi, że budowa nie była konsultowana z mieszkańcami. Twierdzą, że były też nieprawidłowości przy wydawaniu pozwoleń na budowę. W piątek zorganizowali otwarte spotkanie z przedstawicielami miasta i inwestora, zaprosili na nie fachowców od spalarni. Spalarnię przy elektrociepłowni chce budować Polska Grupa Energetyczna.
Inwestor przekonuje, że jest ona w pełni bezpieczna. – Ta instalacja będzie zbudowana w oparciu o nowoczesne technologie. Nie ma powodów do żadnych obaw – zapewniał na piątkowym zebraniu dyrektor Grzegorz Pelczar z PGE. – Tego typu instalacje działają już w całej Europie. Dzięki nowoczesnym piecom i filtrom nie są szkodliwe dla środowiska. Pozwalają ograniczyć liczbę tradycyjnych wysypisk. A trzeba pamiętać, że w Rzeszowie rocznie produkuje się ok. 60 tysięcy ton śmieci. Trzeba ten problem szybko rozwiązać – przekonywał.
Mieszkańcy okolic, gdzie ma powstać spalarnia mają pretensje do władz miasta i do inwestora głównie o to, że nie przeprowadzono w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami. Zarówno władze miasta, jak i przedstawiciel inwestora zapewnia, że konsultacje były. – My nie jesteśmy przeciw budowie spalarni, bo taka inwestycja jest potrzebna, ale nie zgadzamy się na spalarnię rusztową, która będzie szkodliwa dla środowiska – tłumaczyli mieszkańcy przed zebraniem. – Boimy się także, że będą w niej spalane śmieci nie tylko z Rzeszowa.
W imieniu mieszkańców na piątkowym spotkaniu sprawę omawiał Paweł Głuszczyński z organizacji Zero Waste Europe. – Z całą pewnością konsultacji nie było, nie rozmawiano z nami, mamy nadzieję, że w końcu głos mieszkańców zostanie wysłuchany – mówił Głuszczyński. Agnieszka Matuszewska, jedna z organizatorek spotkania zapowiada, że będą kolejne. – Chcemy wyjaśnić, czy ta spalarnia jest konieczna i bezpieczna, czy nie – mówi.
Spalarnia ma być otwarta w połowie 2018 roku, pozwoli nie tylko pozbyć się odpadów, ale i obniżyć koszty produkcji ciepła i prądu. Ma przerabiać rocznie do 180 tys. ton odpadów komunalnych.
Małgorzata Froń (aip)