HomeMałopolskie

Małopolska: Świnie trzymane w katastrofalnych warunkach. 51-latek usłyszał zarzuty

Małopolska: Świnie trzymane w katastrofalnych warunkach. 51-latek usłyszał zarzuty

Policjanci na terenie jednego z gospodarstw w gminie Igołomia Wawrzeńczyce znaleźli pięć padłych zwierząt, pozostałe były okaleczone, wygłodzone i trzymane skandalicznych w warunkach. Zatrzymanemu 51-latkowi za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

26 listopada policjanci otrzymali zgłoszenie o trzymaniu, przez jednego z gospodarzy zwierząt hodowlanych w katastrofalnych warunkach. Na miejsce skierowano patrol. Na teren posesji policjanci weszli wspólnie z pracownikami Inspektoratu Weterynarii i przedstawicielem Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Gospodarz uciekł jednak z domu przed przybyciem policjantów. Na terenie gospodarstwa znaleziono zwierzęta przetrzymywane w fatalnych warunkach – kozy, świnie oraz dwa psy. Wszystkie zwierzęta były zaniedbane i wygłodzone.

 

Dwadzieścia nieewidencjonowanych świń, w tym loch i prosiąt, było hodowanych w starej szklarni, w błocie, wśród kamieni i metalowych elementów. – Większość z nich posiadała rany na ciele wskazujące na to, że nawzajem się gryzły, najprawdopodobniej z głodu. Kozy, w tym dwie okaleczone, były przywiązane na zewnątrz. Psy również zaniedbane i wychudzone, jeden był zamknięty w kojcu, drugi chodzący po zabłoconej posesji, mający problemy z poruszaniem się. Na terenie posesji ujawniono natrafiono również na liczne kości i szczątki zwierząt oraz cztery padłe prosięta i jedno truchło psa w stanie znacznego rozkładu – mówi Drwal Mateusz z biura prasowego małopolskiej policji. 51-letni właściciel gospodarstwa został zatrzymany jeszcze tego samego dnia.

 

Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się na zwierzętami. Rolnik trzymał je w niewłaściwych warunkach, w stanie rażącego zaniedbania, bez dostępu do pokarmu i wody oraz niezapewnienia im niezbędnej opieki lekarsko-weterynaryjnej. Do czasu zakończenia sprawy w sądzie, prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Wszystkie zwierzęta zostały mu odebrane i trafiły pod opiekę Urzędu Gminy Igołomia- Wawrzeńczyce. Za to przestępstwo grozi do trzech lat więzienia.

 

aipCOMMENTS