21.5 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Lublin/ Butelkę po piwie z XIX-wiecznym listem odkryto podczas remontu zabytkowego kościoła

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Butelkę po piwie odnalezioną w poniedziałek podczas remontu zabytkowego kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Lublinie otwarto w piątek w obecności konserwatora zabytków. W środku znaleziono list z 1878 roku.

Lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski poinformował PAP, że butelkę po piwie zawierającą list odnaleziono w poniedziałek w ozdobnym wazonie na dachu kościoła Świętej Trójcy w Lublinie. W piątek naczynie komisyjnie otwarto w obecności konserwatora i wydobyto z niej dokument z 1878 roku.

 

Konserwator wyjaśnił, że złożona na cztery części i zawinięta w rulon kartka formatu A4 została umieszczona w szklanej butelce z napisem „ALE LONDON”, którą następnie szczelnie zamknięto.

 

„Dokument był niestety zawilgocony i dlatego nie udało się od razu rozszyfrować treści w nim zawartej. Dopiero po powiększeniu wykonanej fotografii było możliwe odczytanie większej części tekstu” – powiedział Kopciowski. Dodał, że całość tekstu zostanie odczytana po poddaniu dokumentu zabiegom konserwatorskim.

 

Proboszcz parafii ks. Grzegorz Brudny powiedział, że kościół podczas II wojny światowej stracił wiele ze swoich zabytków i dokumentów, dlatego poniedziałkowe znalezisko ma dużą wagę historyczną.

 

„W dokumencie są okrągłe, trudno odczytywalne zdania rozpoczynające się inwokacją +W imię Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego+” – podał. W dalszej części listu znajdują się podziękowania dla darczyńców za ich wkład w budowę kościoła i podpisy m.in. ks. proboszcza Karola Jonschera, superintendenta generalnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Karola Gustawa Manitiusa, ks. Rudolfa Gundlacha oraz nazwisko lubelskiego przemysłowca Alberta Plagego.

 

„Mam nadzieję, że konserwacja tego dokumentu doprowadzi do przywrócenia jego stanu pierwotnego i pozwoli na odczytanie wszystkich zatartych imion i zdań” – powiedział proboszcz. Ks. Brudny zamierza przeprowadzić rekonstrukcję listu, żeby go następnie wyeksponować.

 

Kościół ewangelicko-augsburski w Lublinie wybudowano za zgodą króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego w latach 1785-88. W jednowieżowej, wzniesionej w stylu klasycystycznym świątyni znajdują się epitafia znanych lubelskich przemysłowców m.in. Augusta Karola Vettera, braci Krausse i lubelskich pastorów oraz tablice trumienne.(PAP)

 

Autor: Piotr Nowak

 

pin/ pat/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520