Litewski minister środowiska: To największa katastrofa ekologiczna od lat

Litewski minister środowiska: To największa katastrofa ekologiczna od lat

W litewskiej miejscowości Olita został ogłoszony stan klęski żywiołowej związany z pożarem, który wybuchł wczoraj. Litewski minister środowiska powiedział, że to największa katastrofa ekologiczna od lat.

Minister Kestutis Mażeika ocenił, że szkody dla środowiska są bardzo duże. Komisja Ochrony Środowiska wstępnie stwierdziła wczoraj, że stężenie cząstek stałych w powietrzu w mieście jest trzykrotnie wyższe niż normalnie. Do pożaru doszło wczoraj w nocy w budynku przemysłowym jednej ze spółek, zajmującej się utylizacją zużytych opon. Ogień wybuchł na powierzchni około 2 tysięcy metrów kwadratowych. W jego gaszeniu biorą udział służby z innych regionów Litwy. Strażacy nie potrafią na razie powiedzieć jak długa potrwa akcja gaśnicza. Na miejscu są też specjaliści ochrony przyrody, którzy oceniają stopień zanieczyszczenia środowiska. Władze Olity zalecają mieszkańcom, aby nie otwierali okien, nie spożywali warzyw czy owoców z własnych hodowli oraz dobrze zabezpieczyli źródła wody. Dokładna przyczyna pożaru nie jest znana, ale władze nie wykluczają podpalenia.

Licząca ponad 60 tys. mieszkańców Olita (Alytus) to miejscowość znajdująca się 50 km od polskiej granicy. Przez miasto wiedzie droga prowadząca do Wilna.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Kamil Zalewski, Wilno/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0