HomeKultura

Przyznano nagrody BohaterON

Przyznano nagrody BohaterON

Po raz pierwszy przyznano nagrody BohaterON 2019 imienia Powstańców Warszawskich. Nagrody wręczone zostały osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się w ubiegłym roku do popularyzacji historii Polski. Gala rozdania nagród odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie i jest częścią akcji BohaterON – włącz historię, którą organizują Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a jej hasłem jest “Pamięć – edukacja – Pomoc”.

W kategorii “Nauczyciel” Złotym BohaterONem wyróżniono Przemysława Szota z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Brzegu Dolnym. Pedagoga doceniono za pomysł przygotowania blisko 1500 medali dla żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego oraz angażowanie w projekty historyczne młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Laureat Nagrody podkreślał, że jest ona dla niego niezwykle cenna.

“Nagroda jest czymś wyjątkowym. Chociaż nie pracuje się dla nagród, lecz dlatego, że kocha się swoją pracę. Gdy zaczynaliśmy przygodę z BohaterON-em, nie było mowy o nagrodach. Robiliśmy to dlatego, że razem ze swoimi uczniami poczuliśmy, że powstańcom należy się szacunek, cześć i chwała. Chcieliśmy też pokazać, że ktoś o nich myśli. Pracuję z dziećmi odrzuconymi przez społeczeństwo To są dzieci z ośrodka wychowawczego, a więc dzieci, które są same. Wspaniałe jest to, że dzieci, które nie są z rodzicami w domu potrafią też oddać trochę siebie innym ludziom” – mówił Przemysław Szot.

W kategorii “Pasjonat” Złotego BohaterONa dostał brytyjski filmowiec od lat mieszkający w Polsce – Patrick Ney za relację w Internecie z przebiegu obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski wśród osób anglojęzycznych. Miłośnik polskiej historii.

Laureat nagrody podkreślał, że zdopinguje go do jeszcze większego wysiłku związanego z propagowaniem polskiej historii.

“Mam nadzieję, ze jestem dowodem tego, że nie trzeba być ani Polakiem, ani polskim obywatelem, żeby kochać Polskę i działać na rzecz upamiętniania polskich bohaterów. Liczba książek i filmów o powstaniu warszawskim oraz historii Polski w XX wieku w języku angielskim jest skandalicznie niska. Zamierzam to zmienić” – podkreślił Patrick Ney.

Nagrodę Specjalną za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim otrzymali Andrzej Pilecki i Zofia Pilecka-Optułowicz, która przypomniała o bohaterstwie swojego ojca.

“Zmieniłabym nieco nazwę tej nagrody: on, Witold Pilecki, bohater. Bohater nie tylko z powodu wyjątkowe rzeczy, jaką było dobrowolne pójście do piekła i tam przesiedział dwa lata i siedem miesięcy, lecz również zorganizował tam działalność przeciwko okupantowi” – mówiła Zofia Pilecka-Optułowicz.

Laureatem Złotego BohaterONa został dziennikarz Polskiego Radia i TVP Tadeusz Płużański. Został wyróżniony w kategorii dziennikarz podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie. Był nominowany za całokształt pracy dziennikarskiej w 2018 roku.

Laureat, dziękując Powstańcom Warszawskim, mówił o znaczeniu misji dziennikarza zajmującego się historią.

“Istotne jest to, że prawda o historii, którą staramy się przekazywać, powinna trafiać do coraz większej rzeszy Polaków, szczególnie młodych ludzi. To są nasze obowiązki, aby kolejne pokolenia Polaków znały historię i czerpały wzorce z naszych bohaterów” – mówił Tadeusz Płużański.

Złote, srebrne i brązowe BohaterONy przyznawała kapituła nagrody, w której między innymi zasiada prezes Polskiego Radia. Andrzej Rogoyski podkreślił, że dbałość o Powstańców Warszawskich jest radiową odpowiedzialnością.

“Polskie Radio towarzyszy największym emocjom, dobrym emocjom, jakie emanują z powstańców warszawskich. W nich jest nie tylko dobro, mądrość i odwaga, ale też bezgraniczna miłość do ojczyzny. O tym chcemy mówić w Polskim Radiu po to, żeby młode pokolenie wzrastało w tych samych emocjach , które i dzisiaj pokazują nam powstańcy warszawscy. To jest nasza radiowa odpowiedzialność” – podkreślił Andrzej Rogoyski.

Podczas uroczystości obecni na sali Powstańcy Warszawscy otrzymali paczki z kartkami i listami wysłanymi do nich przez Polaków z kraju i zagranicy w ramach IV edycji kampanii BohaterON – włącz historię!

Gala Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./mile/kj

COMMENTS