List maturzystów do ZNP. Boją się, że nie zostaną dopuszczeni do matury

List maturzystów do ZNP. Boją się, że nie zostaną dopuszczeni do matury

W internecie mówi się o proteście maturzystów, którzy boją się, że z powodu strajku nauczycieli nie zostaną dopuszczeni do matury. Wystosowali list otwarty do Związku Nauczycielstwa Polskiego, by nagłośnić swoją sytuację.

 

Protest maturzystów

 

Maturzyści apelują o zawieszenie strajku nauczycieli na czas wystawienia ocen i odbycia się rady klasyfikacyjnej. Zaznaczają przy tym, że nie oznacza to, że nie popierają strajku nauczycieli. Proszą jedynie, by nauczyciele zawiesili strajk, aby mogły się odbyć rady klasyfikacyjne. Jest to bowiem niezbędne do tego, by mogli przystąpić do matury w maju 2019. Czasu pozostało niewiele, terminy, które muszą zostać dotrzymane przedstawiają się następująco:

 

 

    • 17.04.2019 – do tego dnia powinny być wystawione oceny

 

    • 23/24.04.2019 – w tych dniach najpóźniej powinny się odbyć rady klasyfikacyjne

 

    • 26.04.2019 – zakończenie roku szkolnego dla maturzystów

 

    • 6.05.2019 – rozpoczynają się matury

 

 

Jeśli strajk nauczycieli będzie trwał i tych terminów nie uda się dotrzymać, matura 2019 stanie pod znakiem zapytania. Maturzyści boją się, że nie zostaną do niej dopuszczeni i będą musieli powtarzać rok. Problem jest poważny, mówił o nim także Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który przyznał, że jeśli w szkołach nie odbędą się rady klasyfikacyjne, matury mogą być zagrożone.

 

Czy nauczyciele zdecydują się zawiesić strajk, by uczniowie mogli przystąpić do matury? – Nie zawieszamy strajku, będziemy go kontynuować – zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP. W związku z tym, maturzyści zdecydowali się na wystosowanie listu otwartego do ZNP.

 

List maturzystów do ZNP

 

Cała treść listu do ZNP poniżej: Warszawa, 14.04.2019 r. List otwarty do Związku Nauczycielstwa Polskiego Nadszedł czas, abyśmy My – tegoroczni maturzyści, zajęli stanowisko wobec ostatnich wydarzeń i poczynań strajkujących nauczycieli. Jako świadomi Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej apelujemy o rozwagę i wyrozumiałość, o którą również prosicie.Nie chcemy rozmów o przyszłości polskiej edukacji bez Nas. Zmiany są potrzebne, ale ich wprowadzanie w taki sposób może przynieść jedynie negatywne konsekwencje. Niejednokrotnie, podczas zajęć lekcyjnych, staraliście się Nam wpoić zasady współżycia społecznego mając nadzieję, że wyrośniemy na dobrych ludzi. Nieustannie powtarzaliście Nam o tym, co dzieje się w kraju i tym, jak wygląda Wasza praca. Ale niestety, podczas toczących się debat, głos maturzystów jest pomijany albo zrównywany z przystaniem na możliwość zmiany terminu matur, co nie jest zgodne ze stanowiskiem większości uczniów. Strajk, który w pierwotnym zarysie miał dotyczyć przede wszystkim zwrócenia uwagi rządu na potrzebę zmian w polskim systemie szkolnictwa, przerodził się w niekończący się spór, który z każdym dniem przybiera na sile. Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni tym, w jakim kierunku to zmierza, a doniesienia medialne jedynie to potęgują. Wiemy, że okres trwania strajku zbiega się z terminem klasyfikacji rocznej maturzystów. Zdajemy sobie również sprawę z faktu, że będzie trwał on nadal, co jest jednoznaczne z tym, że tysiące uczniów nie będzie mogło przystąpić do matur. Nie chcemy, aby Nasz i Wasz trud, związany z przygotowaniami do jednego z najważniejszych egzaminów w naszym życiu, poszedł na marne. Czy konieczne jest posługiwanie się Nami jako jednym z argumentów? Czy obecni maturzyści muszą pożegnać się ze swoimi marzeniami? Mamy nadzieję, że w walce o Wasze dobro nie zostanie zaprzepaszczone dobro uczniów. Pragniemy w spokoju i we właściwym terminie przystąpić do egzaminu dojrzałości. Dlatego prosimy Was o zawieszenie strajku na okres trwania rad pedagogicznych i tegorocznych matur. Edukacja to Nasza wspólna sprawa, ponieważ tworzą ją zarówno Nauczyciele jak i Uczniowie. Tegoroczni maturzyści

 

 

online aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0